ABD ilk cinsiyetsiz pasaportunu verdi

ABD'nin ülke tarihinde ilk kez cinsiyetsiz pasaport verdiği öğrenildi Dış işleri bakalnlığı tarafından yapılan açıklamayla, Cinsiyet Bölümünde 'X' yazan pasaportlar hazırlandığı da duyuruldu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kendisini kadın ya da erkek olarak tanımlamayan Amerikalılar için bir dönüm noktası olan cinsiyetsiz pasaportlarla ABD, Avustralya, Yeni Zelanda, Nepal ve Kanada’nın ardından beşinci ülke oldu.
Bakanlığın LGBT+ haklarından sorumlu özel diplomatik temsilcisi Jessica Stern, konuya dair açıklamada bulundu. tarihi olarak tanımladığı bu gelişme ile hükümet belgelerinin “hayattaki gerçekle” uyumlu hale getirildiğini belirten Stern, İnsanların cinsel vasıflarının iki tanımdan çok daha fazla çeşitlilik sergilediğinin de altını çizdi. Stern, kişilerin gerçek kimliklerini yansıtan belgeler verilmesinin “onur ve saygının” bir gereği olduğu da kaydetti.

Euronews’de yer alan habere göre; Bakanlık getirilen yeni değişiklikle diğer kimlik belgelerindeki cinsiyetten farklı beyanda bulunan kişilerin tıbbi olarak bunu belgelemesi şartını da kaldırdı. Ancak pasaport başvurusunda ‘X’ seçeneği işaretlense bile, diğer bütün formlarda olduğu gibi İdare ve Bütçe Ofisi tarafından onaylanması gerekiyor.

ABD ilk cinsiyetsiz pasaportunu verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!