Almanya aşı olmayanlara kapandı

Almanya'da Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel, yeni hükümetin Başbakanı Olaf Scholz ve eyalet başbakanlarının toplantısından, ilk etapta aşısızları hedef alan sert kısıtlamalar çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aşısızlar, artık market ve eczane gibi günlük ihtiyaçlar dışında perakende alışverişten de tamamen dışlanacak.

Almanya’da şimdiye kadar alınan önlemlerde yedi gün içinde 100 bin nüfus başına korona vaka sayısını gösteren insidans değeri baz alınıyordu. Son kısıtlamaların insidans değerinden bağımsız ibaresiyle getirilmesi dikkat çekti.

Restoran, sinema, tiyatro gibi aktivitelere sadece aşılılar ve iyileşenler katılabilecek, belirli durumlarda bu kişilerin de negatif test sonucu ibraz etmeleri gerekecek. İşletmeler, müşterilerin aşı statüsünü kontrol etmekten kendileri sorumlu olacak.

Spor, kültür etkinlikleri gibi büyük organizasyonlarda koltuk kapasitesinin azami yüzde 30’u ila yüzde 50’si kullanılabilecek. İç mekanlarda en fazla 5 bin, açık alanda en fazla 15 bin katılımcı olabilecek. Kamusal alanda ya da özel hanelerde aşılanmamış ya da hastalığı atlatmamış kişilerin katıldığı buluşmalarda başka haneden en fazla 2 kişi bulunabilecek. 14 yaşını doldurmamış çocuklar bu kuralın dışında kalacak.

Sadece aşılılar ve iyileşmişlerin yer aldığı özel buluşmalarda kişi sayısında kısıtlama öngörülmedi. Ancak insidans değerinin 350’nin üstünde olduğu bölgelerde kutlama ve buluşmalarda iç mekanda 50 kişi, açık alanda 200 kişi sınırlaması olacak.

İnsidans değerinin 350’yi geçtiği bölgelerde gece kulübü ve diskotekler kapanacak. Okullarda tüm sınıflara maske zorunluluğu getirilecek.

Ayrıca yılbaşı gecesi ve yeni yılın ilk gününde ülke çapında toplanma yasağı getirilecek, yerel yönetimler ve belediyeler, tanınmış toplanma alanlarında havai fişek yasağı koyabilecek.

AŞININ ZORUNLU OLMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Ülkede aşılamaları hızlandırmak için diş doktorları, eczacılar ve bakıcılar da aşı yapabilecek. Bu konuda yasal düzenleme de yapılacağı bildirildi. Toplantı sonrası açıklanan belgede, federal hükümetin ayrıca hastane, huzurevi gibi belirli sektörlerde çalışanlara aşı zorunluluğu getirilmesi için düzenleme üzerinde çalıştığı, ayrıca Federal Meclisin genel aşı zorunluluğunu kısa süre içinde gündeme alma planının memnuniyetle karşılandığı belirtildi. Genel aşı zorunluluğunun Şubat ayında Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Başbakanlığa vekalet eden Angela Merkel de genel aşı zorunluluğundan yana görüş bildirerek, Almanya’da aşılanma oranındaki düşüklüğün aşılılara yönelik kısıtlamaların sürmesine ve sağlık sisteminde kısmen aşırı yüklenmeye yol açtığını söyledi. Merkel, bu durum karşısında genel aşı zorunluluğunun gerekli olduğunu savundu.

PERAKENDİCİLER ALINAN ÖNLEME KARŞI

Aşısızların perakende alışveriş ve gastronomiden dışlanması ticaret dünyasında protestolara yol açtı. Geçen kışı tam kapanma nedeniyle büyük ciro kaybıyla kapatan perakendeciler bu kış da milyarlarca euroluk kayıptan endişeleniyor. Alman Ekonomi Enstitüsü’nden Christian Rusche, aşısızların perakende alışverişten dışlanmasının Aralık ayında 5,3 milyar euroluk zarara yol açacağını hesapladıklarını, gastronomi ve konaklama sektöründe de durumun kırılgan olduğunu belirtti.

Özellikle küçük işletmelerin önlemlerden ağır darbe alacağını belirten Rusche, “Pek çok dükkan sahibi kepenk açmaya değip değmeyeceğini düşünecektir” dedi. Rusche, mağazalara girişte mağaza sahibinin sorumluluğuna bırakılan kontrollerin de ek yük getireceğine dikkat çekti.

SCHOLZ’DAN İŞLETMECİLERE YARDIM SİNYALİ

Yeni kurulacak hükümetin Başbakanı Olaf Scholz ise perakende alanında getirilen kısıtlamaya yönelik eleştirilere “Her vatandaşın aşı olma imkanı bulunduğu için bu kısıtlamalar uygundur” yanıtı verdi. Pandeminin özel bir durum olduğunu söyleyen Scholz, “Ancak aynı zamanda tabii ki şirketlere ekonomik etkilerinin de hafifletilmesi gerekir” dedi. Scholz, şirketlere yönelik yardımlar öngörüldüğünü belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

Almanya aşı olmayanlara kapandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!