Almanya’da devlet binalarına gökkuşağı bayrağı asılmasına onay

Almanya, onur yürüyüşleri ve küresel LGBT+ etkinliklerin kutlanması sırasındaki bazı durumlarda belirsizliği ortadan kaldırmak ve çeşitliliğin kabulünün bir göstergesi olarak federal hükümet binalarına gökkuşağı renklerinden oluşan bayrağın asılmasına izin verildiğini duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakanlık, gökkuşağı bayrağını çekmenin onur yürüyüşleri veya küresel LGBTQ hareketinin gelişimine katkıda bulunan New York’taki 1969 Stonewall ayaklanmasının 28 Haziran’daki yıl dönümü gibi “somut bir tarihle ilişkili olması gerektiğini” bildirdi.

Bakanlık, ‘geçmişte sık sık tartışmaya yol açan’ bayrağa resmi olarak izin veren herhangi bir yasa olmadığını da aktardı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ve “Modern ve çeşitliliğe sahip bir ülkeyiz” diyen İçişleri Bakanı Nancy Faeser, “Devlet kurumları olarak bizim bunu daha net olarak gösterme zamanımız geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Faeser, “Toplumun her alanında insanlara cinsel kimlikleri nedeniyle yapılan ayrımcılığın son bulmasını da istiyoruz. Hala dışlanma yaşayan herkesle dayanışma göstermek istiyoruz.” diye konuştu.

Ayrıca hükümet, transeksüellerin resmi olarak cinsiyet değiştirmeden önce psikolojik değerlendirme ve mahkeme kararı almalarını gerektiren, genellikle mahrem soruları içeren süreç olan 40 yıllık yasayı da rafa kaldırmak istiyor.

Berlin yönetimi bunun yerine “kendi kaderini tayin hakkı yasası” getirileceğini belirtiyor.

Öte yandan Alman hükümeti, doktorlara kürtaj hizmetlerinin “reklamını veren” yasağı kaldırmak için de bir girişim başlattı.

Euronews

Almanya’da devlet binalarına gökkuşağı bayrağı asılmasına onay

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!