Almanya’da günlük Covid-19 vaka sayısı 50 binle salgın başlangıcından beri en yüksek seviyeye çıktı

Almanya'da günlük Covid-19 vaka sayısı, salgının başlangıcından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 50 bin 196 yeni vaka tespit edildi. Aynı gün 235 kişi de Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Toplam Covid-19 vaka sayısının 5 milyona yaklaştığı ülkede, aktif vaka sayısı da 340 bin ile dördüncü dalganın zirvesine çıktı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de salgının özellikle ekim ayından bu yana dramatik bir şekilde arttığını söyledi. Başbakanlık sözcüsü ise sağlık yetkililerine önlemlerin artırılması için çağrı yaptı.

Öte yandan Almanya Daimi Aşı Komisyonundan (STIKO) yapılan açıklamada, 30 yaşın altındakilere Biontech aşısı olmaları tavsiye edildi.

Açıklamada, yapılan analizlerin Biontech aşısının genç insanlarda Moderna aşısına göre daha az sayıda kalp iltihabına yol açtığını gösterdiği ifade edildi.

Almanya’da nüfusun yüzde 67,2’sine tekabül eden 55,9 milyon kişinin tam aşılandığı kaydedildi.

16 federal eyalet arasında en düşük aşılama oranlarına sahip Saksonya ve Thüringen’in doğu bölgelerinde, son haftalarda yeni vakalar keskin bir şekilde arttı.

Saksonya, 2G kuralını uygulayan ilk eyalet oldu

Almanya’daki Sosyal Demokrat Partili (SPD) politikacı ve sağlık uzmanı olan Karl Lauterbach, aşısızlar için yeni kısıtlamalar içerebilecek daha katı önlemler için çağrıda bulundu.

Lauterbach, Alman medyasına yaptığı açıklamada, tüm eyaletlerde “2G” (aşı veya iyileşme) kuralının uygulanması gerektiğini ve yalnızca aşılanmış ve iyileşmiş kişilerin kapalı kamusal alanlara erişmesine izin verildiğini söyledi.

Saksonya; restoranlar, kafeler ve kültürel tesisler gibi kamusal yaşamın birçok alanına giren 2G kuralını uygulayan ilk eyalet oldu.

Almanya’da günlük Covid-19 vaka sayısı 50 binle salgın başlangıcından beri en yüksek seviyeye çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!