Avustralya'da polis dehşeti. Maske takmadığı için kelepçelenen adam kalp krizi geçirdi

Avustralya’da polis dehşeti. Maske takmadığı için kelepçelenen adam kalp krizi geçirdi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Video görüntüleri Avustralya’da polis maske takmayan bir Müslüman vatandaşı kelepçe ile yerde beklettiğini gösteriyor. Bu arada annesi oğlunun kalp sorunu olduğunu söylüyor. Tutuklu şahıs görüntülerden anladığımız kadarıyla kalp krizi geçiriyor. Polis inatla kelepçeyi adam baygın olmasına rağmen çıkarmıyor.

Ben 7 sene İngiltere’de polis memuru olarak çalıştım. İlk yardım derslerinde baygın kişinin dili geriye gidip nefes borusunu tıkamasın diye kafası hafif geriye doğru tutulur ve yan yatırılır. Kelepçe de normal koşullarda ciddi suç işleyen misal katil, tecavüzcü, uyuşturucu kullanan ya da satan kişilere, polisin kendini güvene alması için ya da tutuklu kişinin kaçmaması için takılır.

Durumu analiz edelim. Videoda tutuklu kişinin önce ne yaptığını bilmiyoruz. Fakat kalp sorunu olan, nefes almakta zorlanan ve belirli hastalıkları olan kişiler maske takmak zorunda değillerdir. İngiltere’de kanuna göre ‘maske taktığımda nefes almak da zorlanıyorum’ demeniz bile yeterli bir sebep. Yani doktor raporu göstermenize bile gerek yok. İnternette satılan I am exempt ‘ben muafım’ rozetini giysinize takmanız önerilir ama mecbur değilsiniz.

Tutuklu şahsın suçu adam öldürmek ya da terörizm değil. Sadece maske takmamak ve yerde baygın… Annesi kalp sorunu olduğunu söylüyor ve bu durumda kalp krizi de geçirmiş olma ihtimali düşünülüp kelepçenin çıkarılması gerekiyor. Anne gözü önünde çocuğu kalp krizi geçirmesine rağmen saldırgan değil. 5 dakika sonra adama kalp masajı yapmaya başlıyor biri. Kalp cihazı getirildiği zaman bile kelepçe hemen çıkartılmıyor. Sonra ambulans yerine olay yerine daha çok polis geldiğini görüyoruz. Polisler suçlu bulunulacak mı ve sonucunda ne tür bir karar verilecek yakında ortaya çıkar. Henüz bu olayın sonunun nasıl bittiği bir yerde açıklanmadı. Konuyu araştırdım ama daha fazla bilgi bulamadım. Genel basında bu olay sansürlendi sanırım.

Avustralya polisi geçen ay 12 yaşında bir kızı maskesiz markete girdiği için tutuklandı. Olay yerine 10’dan fazla polis geldi. Kızın kardeşini de tutukladılar ve biber gazı sıktılar. Şimdi de polis evde karantinada olanların 6 biradan fazla bira almasını engellemek için bekçilik yapıyor. Avustralya’da salgın başladığından beri Covid nedeniyle ölen insan sayısı 1102. Yani 21 ayda 1102 kişi ise; 12 ayda ölen kişi sayısı 529 ediyor. 2017 yılında 12 aylık süre içinde 1100 kişi gripten öldü.

Avustralya’da 15 ve 44 yaş arasındaki kişilerin bir numaralı ölüm sebebi intiharmış. 45 ve 84 yaş arası kişilerin bir numaralı ölüm sebebi kanser ve kalp sorunu. 85 yaş üstü kişilerin ölüm sebebi birinci değil beşinci sırada gripmiş. Demek ki hava sıcaklığının yüksek olduğu bu kıtada ne grip ne de Covid çok etkili değil. Bu durumda bu şiddete ne gerek var?

Polislerin kullandıkları K9 denilen kurt köpekleri verilen emri sorgulamadan yapar. Ama polis memuru köpek değildir insandır ve verilen her emri uygulamak zorunda değildir.

Askerler emirlere uyar ama sorumlusu emri veren üst rütbedir. Polis ise kendi inisiyatifini kullanabilir. Polisin görevi bizi korumak değil mi? Suç işlendiğinde olay yerine geç geliyorlar ve çoğu suç dosyası suçlu yakalanmadan kapanıyor. Sebebi kesintiler yüzünden yeterince polis olmaması denilerek açıklanıyor. Ama maske takmayınca polis hemen geliyor.

Ekonomide ‘reset’ dedikleri yeni bir yapılanmaya gidiyoruz. Yeni dönemde aşı yapmayan ve maske takmayanları düşman olarak gösteren politikacılar ve medya sayesinde polis tüm enerjisini klasik suçluları bulmak yerine maske takmayanlara harcıyor.  Kalp krizi geçiren kişinin başına gelenler yarın kimin başına gelecek diye endişelenmeye başladık…

 

Murat Mete Metin

Avustralya’da polis dehşeti. Maske takmadığı için kelepçelenen adam kalp krizi geçirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!