BBC araştırması: Rus oligarkların Birleşik Krallık’ta 800 milyon sterlinlik gayrimenkulü var

Birleşik Krallık'ın (BK) kamu yayımcısı BBC, Ukrayna - Rusya savaşı nedeniyle yaptırım uygulanan ünlü Rus oligarkların ülkedeki gayrimenkullerini inceledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta verdiği askeri operasyon emriyle başlayan savaşın ardından birçok Batılı devlet ve kuruluş, Rus oligarklara yaptırım uygulama kararı almıştı.

BBC’nin analizine göre yaptırım uygulanan Rus oligarkların BK’de yaklaşık 800 milyon sterlin değerinde gayrimenkulü var.

Roman Abramoviç

BK ve Avrupa Birliği (AB) tarafından yaptırım uygulanan Roman Abramoviç’in, BBC’ye göre BK’de 50’den fazla lüks rezidansı var. Rus oligark, ülkedeki Fordstam Limited şirketi üzerinden onlarca lüks daire ve bir otel de satın almıştı.

55 yaşındaki Abramoviç’in aralarında 15 odalı bir malikanenin de yer aldığı gayrimenkullerinin toplam değeri 230 milyon sterlin.

Abramoviç sahibi olduğu Chelsea’yi de satılığa çıkarmıştı. Fakat BK hükümeti kulübün satışından elde edilmesi öngörülen 3 milyon dolarlık gelirin Rus oligarka verilmeyeceğini açıklamıştı.

3 Mart’ta zehirlendiğine dair iddialar çıkan Abramoviç, 29 Mart’ta İstanbul’da düzenlenen Rusya – Ukrayna müzakerelerinde arabulucu olarak görev yapmıştı.

Abramoviç, BBC’nin yorum talebini reddetti.

Alişer Usmanov

Özbekistan doğumlu iş insanı Alişer Usmanov’a “Kremlin’le yakın bağlantıları” nedeniyle BK, AB ve ABD tarafından yaptırım uygulanıyor.

68 yaşındaki oligarkın, aralarında 16. ve 19. yüzyıldan kalma köşklerin de yer aldığı gayrimenkullerinin toplam değeri en az 150 milyon sterlin.

Usmanov, Arsenal futbol takımının da eski hissedarlarındandı. Şu andaysa Everton takımının hisselerinin çoğunu elinde tutan ve Usmanov’un USM Holdings şirketinin başkanlığını yapan Ferhad Moşiri’yle yakın bağları var.

Oleg Deripaska

BK, ABD ve AB tarafından yaptırım uygulanan Oleg Deripaska’nın Buckingham Sarayı’na 5 dakika yürüme mesafesinde olan 17. yüzyıldan kalma sıra evleri var.

“Putin’in favori fabrikatörlerinden” olduğu iddia edilen 54 yaşındaki oligark, BK’de en az 70 milyon sterlin değerinde gayrimenkule sahip.

2 milyar sterlinlik serveti olan Deripaska’nın temsilcilerinden biri, BBC’ye açıklamasında yaptırım kararının hatalı olduğunu savunarak “Deripaska hiç politikayla içli dışlı olmadı. Onun Rus devleti ve/veya Vladimir Putin’le yakın olduğunu iddia etmek yanlış” dedi.

Mihail Fridman

BK ve AB’nin yaptırım uyguladığı Mihail Fridman’ın serveti yaklaşık 12 milyar dolar.

57 yaşındaki Rus oligark, başkent Londra’nın kuzeyinde yer alan Viktorya döneminden kalma Athlone House’u 2016’da 65 milyon sterline satın almıştı.

Fridman, BBC’ye açıklamasında Putin’le yakın ilişkileri olduğu iddialarının “kesinlikle yanlış” olduğunu savunarak yaptırımların “şoke edici” olduğunu söyledi.

Petr Aven

AB’nin “Putin’e en yakın oligarklardan” olduğunu öne sürdüğü Petr Aven’in 1850’lerden kalma 8 milyon sterlin değerinde lüks bir malikanesi var.

AB’nin yanı sıra BK’nin de yaptırım uyguladığı 67 yaşındaki oligark, BBC’ye açıklamasında ailesinin Londra’da iki odalı bir ev ve stüdyo dairesi olduğunu söylerken, Putin’le yakın ilişkileri olmadığını savundu.

3,4 milyar sterlinlik serveti olan Aven’in BK’de 15 milyon sterlinlik gayrimenkulü var.

İgor Şuvalov

2008-2018 arasında eski Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı olarak görev yapan İgor Şuvalov’a ABD, BK ve AB tarafından yaptırım uygulanıyor.

55 yaşındaki Rus oligarkın BK’deki iki lüks dairesinin toplam değeri yaklaşık 14 milyon sterlin.

Mihail Gutseriev

Kazakistan doğumlu Mihail Gutseriev’e Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yla yakın bağları olduğu gerekçesiyle BK ve AB tarafından yaptırım uygulanıyor.

Pandora Belgeleri’nde 64 yaşındaki Rus oligarkın oğlu Said Gutseriev’in, gizli bir offshore şirketiyle Londra’da 40 milyon sterlin değerinde bir ofis binası satın aldığı iddia edilmişti.

Said’in temsilcileri BBC’ye açıklamalarında kendisinin babasıyla iş ilişkisi olmadığını savundu.

BBC, Gutseriev’in oğlu üzerinden 41 milyon sterlinlik gayrimenkule sahip olduğunu iddia etti.

Henüz Said’e herhangi bir yaptırım uygulanmadı.

Yuri Soloviev

BK ve ABD tarafından yaptırım uygulanan Yuri Soloviev, savaş sonrasında yaptırım listesine alınan Rus bankası VTB’de üst düzey yöneticilik yaptığı düşünülüyor.

BBC’ye göre 51 yaşındaki oligark, Londra’daki üç lüks apartmanla bağlantılı. Kensington Sarayı yakınında, bir akrabası adına 2,2 milyon sterline satın alınan bir lüks daire haricinde gayrimenkullerin değeri açıklanmadı.

VTB’den bir sözcü, BBC’ye açıklamasında Soloviev’in savaşın başladığı 24 Şubat tarihinde bankadaki görevini bıraktığını öne sürdü.

Andrey Akimov

ABD ve BK tarafından yaptırım listesine alınan Andrey Akimov, Rusya’nın devlete bağlı üçüncü büyük bankası Gazprombank’ın yönetim kurulunun başkanlığını yapıyor.

BBC’nin yorum talebine cevap vermeyen 68 yaşındaki oligarkın, partneri Marianna Şaykina’nın sahip olduğu 10 milyon sterlinlik lüks daire de dahil 15 milyon sterlinlik gayrimenkulü var.

Polina Kovaleva

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un üvey kızı Polina Kovaleva, 4,4 milyon sterlinlik lüks bir daireye sahip.

BK’nin yaptırım uyguladığı 27 yaşındaki Kovaleva, bu apartmanı 2016’da satın almıştı.

Kovaleva, BBC’nin yorum talebini reddetti.

Arkadi Rotenberg

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesinin ardından Arkadi Rotenberg, ABD ve AB tarafından yaptırım listesine alınmıştı.

70 yaşındaki oligarkın, Windlesham bölgesindeki 45 milyon sterlinlik bir malikaneye sahip olduğu düşünülüyor. Öte yandan gayrimenkulün Rotenberg’e ait olup olmadığı henüz netleştirilemedi.

Rotenberg, BBC’nin yorum talebini reddetti.

German Khan

Panama Belgeleri’nde German Khan’ın, Buckingham Sarayı yakınındaki iki lüks daireyi 2008’de 62 milyon sterline satın aldığı öne sürülmüştü.

BK ve AB tarafından yaptırım uygulanan 60 yaşındaki oligark, 2005’te de aynı bölgeden daire satın almış, değerleri bilinmeyen daireler 2018’de eşi Anzhelika’ya transfer edilmişti.

8,1 milyar dolar servete sahip Khan’ın bunlar dışında BK’de ne kadar gayrimenkule sahip olduğu bilinmiyor.

Oligark, BBC’nin yorum talebine cevap vermedi.

Rusya – Ukrayna savaşının 52. gününde de çatışmalar sürüyor.

Independent Türkçe, Forbes, Guardian, BBC

BBC araştırması: Rus oligarkların Birleşik Krallık’ta 800 milyon sterlinlik gayrimenkulü var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!