“Belarus göçmen krizi yüzünden Aeroflot-THY’ye yaptırım gündemde”

Bloomberg haber ajansı: AB'nin "mültecileri Belarus'a taşıdıkları" gerekçesiyle Aeroflot ve THY'ye karşı yaptırımları değerlendirdiğini duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bloomberg haber ajansı: AB’nin “mültecileri Belarus’a taşıdıkları” gerekçesiyle Aeroflot ve THY’ye karşı yaptırımları değerlendirdiğini duyurdu.

Ajansın ismini açıklamadığı kaynağa dayandırdığı habere göre, yasa dışı göçmenlerin Belarus-Polonya sınırını geçme girişimleri nedeniyle yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa Birliği’nin yeni yaptırım paketi iki havayolu şirketini de etkileyebilir.

Ajansa göre, AB ve ABD, Aralık ayı başlarında ortaklaşa yaptırımlar ilan edebilir.

Daha önce AB makamlarından iki havayolunu hedef alan suçlamalar medyaya yansımıştı.

Bunun üzerine Rusya’nın Aeroflot havayolu şirketi, göçmenlerin Belarus-Polonya sınırına ulaşmasında rolü olduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Aeroflot havayolu şirketinden yapılan açıklamada, “Aeroflot’un, göçmenlerin Belarus Cumhuriyeti topraklarına kitlesel şekilde taşınmasında rolü olduğu yönündeki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

Sputnik’in aktardığına göre, havayolu şirketi yetkilileri, bazı iddiaların aksine Aeroflot’un, Irak ve Suriye’deki kentlere tarifeli ya da charter uçuşlar gerçekleştirmediğini ve İstanbul-Minsk seferinin de olmadığını belirtti.

Aeroflot’un bu açıklamayı yapması, AB’nin, doğu sınırındaki göçmen krizi nedeniyle Belarus’a karşı hazırlayacağı yeni yaptırım paketi ile Aeroflot ve THY’ye de yaptırım uygulamayı planladığı iddiasını içeren Bloomberg haberinin yayınlanmasını izledi.

Bloomberg’in Brüksel’deki kaynaklarına dayandırdığı haberinde, bu yaptırım paketinin aralık ayı başında duyurulabileceği belirtiliyor.

Aeroflot ve THY’nin de içlerinde olduğu bir dizi havayolu şirketine, Belarus-Polonya sınırına akın eden göçmenleri Belarus’a taşıdıkları şeklinde bir suçlama yöneltildi. Aeroflot’tan önce THY de söz konusu suçlamayı reddetmişti.

Bu sırada Aeroflot yetkilileri, şirkete zarar verebileceği gerekçesi ile bu suçlamayla ilgili olarak mahkemeye başvurabileceklerini söylüyor.

Öte yandan Türk Hava Yolları (THY), bazı ulusal ve uluslararası medya organlarında yer alan, “Türk Hava Yolları Belarus seferlerinde yasadışı göçmen taşıyor’ haberlerini yalanladı.

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada, “Ortaklığımız, dünyanın dört bir yanına gerçekleştirdiği uçuşlarda uluslararası otoriteler ile iş birliği içerisinde, tüm güvenlik hassasiyetlerini dikkate almakta ve operasyonlarını bu ölçüde gerçekleştirmektedir. Medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.” ifadelerine yer verildi.

Alman Bild gazetesinde çıkan haberde, Belarus-Polonya sınırında yaşanan göçmen kriziyle ilgili Türk Hava Yolları’yla ilgili iddialarda bulunulmuştu.

Sözkonusu haberlerde göçmenlerin hava yoluyla Moskova, İstanbul, Antalya ve Şam’dan Belarus’un başkenti Minsk’e taşındığı, oradan da Belarus yetkililerin organizasyonuyla Polonya sınırına getirildiği iddiaları yer aldı. Alman emniyet yetkililerine dayandırılan haberlerde, göçmenlerin Türk Hava Yolları (THY) ve Rusya’ya ait havayolu şirketi Aeroflot’un seferleriyle Belarus’a getirildiğini öne sürüldü.

“Belarus göçmen krizi yüzünden Aeroflot-THY’ye yaptırım gündemde”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!