Bir ülkede daha koronavirüs aşısı zorunlu oluyor

Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech, Çekya’nın 60 yaş ve üstü kişileri ile bazı meslek gruplarında Covid-19’a karşı zorunlu aşılama uygulamasına başlanacağını duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çekya’da Covid-19’a karşı aşı zorunluluğu getirilecek.

Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech düzenlediği basın toplantısında, Çekya’da Covid-19’a karşı zorunlu aşılama uygulamasının başlayacağını ve ilgili kararnamenin hazırlanarak önümüzdeki hafta yayınlanacağını duyurdu.

60 YAŞ VE ÜSTÜ KİŞİLER İLE BAZI MESLEK GRUPLARI İÇİN ZORUNLU OLACAK

Kararnameye göre, 60 yaş ve üstü kişiler ile sağlık görevlileri, polisler, itfaiyeciler, askerler, sosyal hizmet görevlileri gibi meslek grupları ile tıp fakültesi öğrencileri için aşı zorunlu hale gelecek. Bakanlık ayrıca, Noel ile ilgili çeşitli önlemler de almaya hazırlanıyor.

Vojtech, “Pandemi ile mücadelede daha sıkı önlemler almak gerekiyor. Özellikle belli yaş grupları ile bazı meslek gruplarının aşılanması çok önemli. Bu nedenle bu kararı alıyoruz. Avrupalı politikacıların açıklamalarına bakarsak Avrupa’nın Covid-19’a karşı zorunlu aşıya yöneldiği açıktır. Çekya da bu yolu izlemelidir. Kararnameyi hazırlanır hazırlanmaz yayınlayacağız. Fakat yeni gelecek hükümet bu kararı değiştirebilir veya kaldırabilir, bu onların kararı fakat bizim için en doğru karar budur” dedi.

“AŞILAMA MERKEZİ KAPASİTESİ YETERLİ DEĞİL”

Çekya’da kurulacak olan yeni hükümette Sağlık Bakanı olması beklenen Vlastimil Valek, aşı kararının yanlış olduğunu ifade ederek, “Belli meslek gruplarını aşılamak sadece o meslek grubu temsilcilerinin talep etmesi halinde mümkün olabilir. Eğer o meslek grupları bunu istemiyorsa zorla aşılama yapılamaz. Belli bir yaş üzeri kişilere zorunlu aşılama kararı getirebilmek için ise önce aşıya ulaşımı arttırmak gerekir. Şu anda Çekya’da aşılama merkezi kapasitesi yeterli değil.” dedi.

ÇEK AŞILAMA DERNEĞİ ZORUNLU AŞILAMAYA KARŞI

Çek Aşılama Derneği üyeleri, hükümetin hazırladığı 60 yaş ve üstü kişilere Covid-19’a karşı zorunlu aşı yapılmasına karşı çıkıyor.

Dernek Başkanı Roman Chlibek sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Yaşlıların aşılanmasını tam olarak destekliyorum fakat herkesin sağlığa erişim ve korunma konusunda kendi sorumluluğu olmalıdır. Aşı olmadan corona ile mücadele edemeyiz fakat bu karar yaşlılar için motive edici bir karar olmayacağı gibi uygulanması da çok zor olacak.” dedi.

Bir ülkede daha koronavirüs aşısı zorunlu oluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!