Birleşik Krallık’ta polis Fenerbahçe’nin eski golcüsü Atkinson’ın ölümü sebebiyle özür diledi

Birleşik Krallık'ta polis, 1995-1996 sezonunda Fenerbahçe formasını terleten Dalian Atkinson'ın ölümü sebebiyle resmi özür diledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2016’da yaşanan olayda akıl sağlığı sorunu yaşayan Atkinson, babasının Shropshire’daki evinin çevresinde bağırdığı için polis çağrılmıştı.

Bölgeye intikal eden Benjamin Monk ve Ellen Bettley-Smith, Atkinson’a müdahale etmişti. Eski futbolcunun hayatını kaybetmesinin ardından açılan davada Atkinson’a 33 saniye boyunca elektroşok uygulandığı ve kafasına tekme atıldığı açıklanmıştı.

Bu yıl haziranda görülen duruşmada 46 yaşındaki Monk’a 8 yıl hapis cezası verilmişti. Atkinson’a copla vuran 31 yaşındaki Bettley-Smith’inse yeniden yargılanmasına hükmedilmişti.

“Polis üniforması dokunulmazlık sağlamıyor”Shropshire’la ilgilenen West Mercia polisinin emniyet müdürlüğüne eylülde getirilen Pippa Mills, Atkinson’ın ailesine özür mektubu gönderdi. “Polis üniforması, yasadışı şekilde davranma veya yetkilerini kötüye kullanmada memurlara dokunulmazlık sağlamıyor” diyen Mills, Monk’un davranışlarının halkın güvenini zedelediğini ifade etti.

Mektupta, Monk’un aşırı güç kullandığı ve Atkinson’ın yaşam hakkının ihlal edildiği kabul edildi.

Mills mektupta, Atkinson’ın ailesine karşı şu ifadeleri kullandı:

“Hissettiğiniz büyük acıyı ve duruşmadaki gecikmelerin kederinizi nasıl artırdığını hayal bile edemiyorum. 5 yılda büyük bir güç ve haysiyet gösterdiniz. West Mercia memurunun eylemlerinin yol açtığı yıkıcı etki için çok üzgünüm. Size taziyelerimi iletiyorum.”

Atkinson’ın ailesinin avukatı Kate Maynard, özrün geç kaldığını ancak yine de memnuniyetle karşıladıklarını belirtti:

“Emniyet müdürünün, polis üniformasının dokunulmazlık sağlamadığını kabul etmesi, ölümle sonuçlanan polis şiddetinin korkunç örneklerinin görüldüğü bir yıl için özellikle önemli. Bunun caydırıcı olmasını ve polise hesap sormak isteyenleri cesaretlendirmesini umuyoruz.”
Independent Türkçe, Guardian, Sky News

Birleşik Krallık’ta polis Fenerbahçe’nin eski golcüsü Atkinson’ın ölümü sebebiyle özür diledi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!