Boris Johnson 3 saat savunma yaptı

Başbakanlık'taki Covid partileri nedeniyle yeniden gündemde olan eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson parlamento komisyonunda 3 saat savunma yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, görevi sırasında Başbakanlıkta, hükümetinin koyduğu Covid kurallarını çiğneyen partiler verilmesiyle ilgili Avam Kamarası’nı bilinçli olarak yanlış yönlendirmediğini savundu.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Johnson, Ayrıcalıklar Karma Komisyonu’nda 3 saatlik soru cevap maratonunda savunma yaptı. Elini İncil’in üzerine koyarak “Yürekten söylüyorum, parlamentoya yalan söylemedim” diyen Johnson, Covid süresince Başbakanlık’ta sosyal mesafe kurallarının “mükemmel” uygulanmadığını kabul etti.

Komisyon’un yayımlayacağı rapor Johnson’un siyasi geleceğini etkileyecek. Süreç İngiltere siyasi tarihine Partygate – “Parti skandalı” olarak geçti.

‘PARTİ DEĞİL İŞ ETKİNLİĞİ’

Televizyondan canlı yayınlanan oturumda Johnson, yapılan buluşmaların parti değil, gerekli olan iş etkinlikleri olduğunu savunmayı sürdürdü. Söz konusu etkinliklerden birinin İngiliz basınına yansıyan fotoğrafında, Johnson kadeh kaldırırken görülüyordu. Eski başbakan, bunun bir veda etkinliği olduğunu ve İngiliz kültüründe yeri olduğunu savundu.

heka reklam heka

Kendi anladığı şekilde Covid sınırlamalarına uyulduğunu iddia etti.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin komisyondaki lideri Harriet Harman ise, Johnson’ın iddialarının dayanaksız olduğunu ve çok bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Karma Komisyonun yürüttüğü soruşturmanın nihai sonucunu henüz açıklamadı. Ancak Komisyon yayımladığı ara raporda Johnson’ın Parlamento’yu bir çok kez yanıltmış olabileceğini kaydetmişti.

PARLAMENTODAN İHRAÇ EDİLEBİLİR

Eğer Komisyon Johnson’ın Parlamento’yu yanılttığına kanaat getirirse, daha sonra bunu dikkatsizlik sonucu mu yoksa bilerek ve isteyerek mi yaptığını değerlendirecek, ne tür bir ceza verilmesi gerektiği konusunda tavsiyede bulunacak.

Komisyon’un tavsiye edeceği cezanın verilebilmesi için Avam Kamarası’nda milletvekilleri tarafından da onaylanması gerekiyor. Bu tür durumlarda verilebilecek cezalar, özürden Parlamento’dan ihraca kadar uzanabiliyor.

Bir milletvekiline verilen Parlamento’dan uzaklaştırma cezası 10 günü geçiyorsa, seçim bölgesinde ara seçime gidilmesi ihtimali de var. Bu oylamada milletvekilleri, oylarını partilerinin grup kararıyla değil bireysel olarak verecekler.

Johnson, 19 Haziran 2020’de doğum günü olması dolasıyla Başbakanlık Konutu’nda düzenlenen bir etkinlikte Covid kurallarının gözetilmemesi nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı. Johnson, İngiltere tarihinde yasaları çiğneyen ilk başbakan olarak tarihe geçmişti.

Şu anki başbakan Rish Sunak da aynı olay nedeniyle ceza almıştı.

Boris Johnson 3 saat savunma yaptı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!