1. Haberler
 2. Dünya
 3. Bu 10 şehir felç riskini arttırıyor! 5 gün kalmak bile etkiliyor

Bu 10 şehir felç riskini arttırıyor! 5 gün kalmak bile etkiliyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kırsal bölgelerde yaşayanlar, hava kirliliğinin sağlıkları üzerinde zararlı etkileri olmadığını düşünebilirler. Ancak son araştırmalar, kısa süreli maruziyetin bile felç riskini önemli ölçüde artırabileceğini göstermektedir.

FELÇLERİN YÜZDE 17’Sİ BU YÜZDEN

Hava kirliliği, kardiyovasküler sağlık için büyük bir tehdit haline gelmektedir ve dünya çapında felçlerin yaklaşık yüzde 17’sinden sorumlu tutulmaktadır. Ancak önceki araştırmalar, uzun süreli maruziyet ile inme riski arasındaki ilişkiyi ele almış olsa da, kısa süreli maruziyetin tehlikeleri daha az incelenmiştir.

Ürdün Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından Neurology dergisinde yayınlanan yeni bir çalışma, kısa süreli maruziyetin bile insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini incelemedi. Araştırmacılar, dünya genelinden 110 gözlemsel çalışmanın verilerini analiz ederek 18 milyon 35 bin 408 iskemik inme vakasını inceledi. Bu çalışmada, hava kirliliğinin artışının, iskemik inme riskinde ve buna bağlı ölüm oranlarında artışla ilişkili olduğu bulundu.

5 GÜN KALMAK BİLE ÇOK RİSKLİ

Araştırma ekibi, farklı kirleticilerin, nitrojen dioksit, ozon, karbon monoksit ve sülfür dioksit gibi farklı boyutlardaki partikül maddelerin risklerini inceledi. Sonuçlar, sadece 5 gün gibi kısa bir süre boyunca hava kirliliğine maruz kalmanın bile iskemik inme riskini artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, hava kirliliği yüksek olan bölgelere yapılan kısa süreli ziyaretlerin dahi sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabileceği vurgulandı.

heka reklam heka

 

Farklı kirleticilerin vücut üzerinde farklı etkileri olduğundan, artan inme riskinin arkasındaki mekanizmaların konuma bağlı olarak değişebileceği belirtilmektedir. Bunlar arasında kan damarlarının zarar görmesi, kan basıncının yükselmesi ve kanın pıhtılaşma riskinin artması gibi etkenler yer almaktadır.

FELÇLERİN KALICI VEYA GEÇİCİ OLDUĞU BİLİNMİYOR

Bu risk artışının kalıcı mı yoksa kirli bir bölgeye yapılan kısa bir ziyaretten sonra geçici mi olduğu belirsizdir ve bu etkilerin tersine çevrilebilir olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

BU ŞEHİRLERDEN UZAK DURUN

Asian News International’ın (ANI) IQ Air Kuruluşu’nun açıkladığı bilgilere göre dünyanın havası en kirli on şehirinin listesi şöyle:

 1. Katmandu, Nepal
 2. Yeni Delhi, Hindistan
 3. Chiang Mai, Tayland
 4. Chengdu, Çin
 5. Bangkok, Taylan
 6. Hanoi, Vietnam
 7. Dakka, Bangladeş
 8. Wuhan, Çin
 9. Lahor, Pakistan
 10. Guangzhou, Çin

 

Bu 10 şehir felç riskini arttırıyor! 5 gün kalmak bile etkiliyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!