CNN: Rusya, ABD’ye nota verdi

Rusya'nın, Ukrayna'ya askeri yardımlarına tepki olarak ABD'ye nota verdiği iddia edildi. Notada, askeri desteğin devam etmesinin öngörülemeyen sonuçları olacağı 'uyarısı'nda bulunulduğu belirtiliyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikan CNN televizyonunun iki ABD’li yetkiliye dayandırdığı haberinde, Rusya’nın, bu hafta içinde ABD’nin Ukrayna’ya devam eden silah sevkiyatını resmen protesto ettiği ve Dışişleri Bakanlığına bu desteğin devam etmesi halinde “öngörülemeyen sonuçlar” konusunda uyarıda bulunduğu bir diplomatik nota gönderdiği iddia edildi.

“Demarş” olarak nitelendirilen notanın, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna ordusuna içinde helikopter, radar sistemleri, top ve insansız hava araçlarının olduğu 800 milyon dolarlık yardım paketini açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Moskova’nın sevkiyatları protesto etmesinin beklendiği iddia edilirken, bunun Rusya’nın davranışını herhangi bir şekilde değiştireceği anlamına gelip gelmediğinin henüz belli olmadığı belirtiliyor.

Rusya’nın tepkisine rağmen ABD’nin, Ukrayna’ya askeri desteğini yavaşlatma durumunun söz konusu olmadığı savunuluyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Ukrayna’nın savaşmaya devam etmesi için ihtiyaç duyacağı sistem ve silah türlerinin üretimini nasıl artıracağını görüşmek üzere bu hafta savunma şirketlerinin yöneticileri ile bir araya gelmişti.

CNN: Rusya, ABD’ye nota verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!