COVID-19 En Çok, Belirtilerin Görülmesinden 2 Gün Önce ve 3 Gün Sonra Bulaşıcı

Salgının her dalgası, COVID-19’un ne kadar bulaşıcı olduğunu bir kez daha gösterdi. Fakat uzmanlar, enfekte bireylerin virüsü ne zaman (ve ne dereceye kadar) en fazla yayabildiğini çok iyi bilmiyordu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şimdiyse Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesinde (BUSPH) çalışan bir araştırmacının eş öncülüğünü yaptığı yeni çalışmada, virüsün bulaştığı bireylerin belirtiler ortaya çıkmadan iki gün önce ve belirtiler çıktıktan üç gün sonra en fazla bulaştırıcı olduğu bulunmuş.

JAMA Internal Medicine bülteninde yayımlanan çalışmada ayrıca, enfekte bireylerin virüsü belirti göstermeyen ilk vakadan (bir yayılım olayındaki ilk enfekte kişi) kapması halinde, bu kişilerin belirti göstermemesinin daha muhtemel olduğu da bulunmuş.

BUSPH’de epidemiyoloji yardımcı profesörü olan ve çalışmaya Georgia Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi Epidemiyoloji & Biyoistatistik Bölümünde araştırma görevlisi Dr. Yang Ge ile öncülük eden Dr. Leonardo Martinez, “Viral yük, önceki çalışmalarda bulaşın dolaylı bir ölçütü şeklinde kullanılmıştı” diyor.

“Bu önceki çalışmalarda elde edilen ve COVID vakalarının belirti başlangıcından birkaç gün önce ve sonra en bulaşıcı olduğunu gösteren sonuçların, yakın temaslar arasındaki ikincil vakalara bakılmasıyla doğrulanıp doğrulanmayacağını görmek istedik.”

Araştırmacılar temas takibi yapıp, birincil vakalarla yakın teması olan yaklaşık 9.000 vakada COVID-19 bulaşını incelemiş. “Yakın” temaslar arasında hanehalkı temasları (aynı hanede yaşayan veya birlikte yemek yiyen bireyler), iş arkadaşları, hastane ortamındaki insanlar ve paylaşılan taşıtlara binenler yer alıyor.

Enfekte bireyleri ilk pozitif COVID test sonuçlarından sonra en az 90 gün boyunca izleyen araştırmacılar, bu sayede belirti göstermeyen ve belirti öncesi vakalar arasında ayrım yapmış.

COVID-19 En Çok, Belirtilerin Görülmesinden 2 Gün Önce ve 3 Gün Sonra Bulaşıcı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!