Darbe girişimlerini önceden haber veren yapay zeka geliştiriliyor

ABD’de Donald Trump destekçilerinin 6 Ocak 2021’de Kongre Binası’na düzenlediği baskının üzerinden bir yıl geçmişken, veri bilimciler darbe girişimlerini tahmin etmesi için yapay zekayı eğitiyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecekteki olası şiddet olaylarını öngörmesi istenen yapay zeka, darbe girişimlerinin ve Kongre Baskını gibi olayların hemen öncesinde ortaya çıkan göstergelere odaklanıyor.

Bu göstergeler arasında sosyal medya gönderileri de var. Örneğin ABD’de 6 Ocak’tan önce seçimle ilgili teyitsiz bilgilerin yer aldığı paylaşımlar, Facebook gruplarında günde 10 bin gönderiye çıkmıştı.

Washington Post’un haberine göre, Florida Merkez Üniversitesi’nden bir araştırma grubunun kurduğu CoupCast adlı yapay zeka programı bu amaç doğrultusunda büyük umutlar vaat ediyor.

Gazetenin haberinde, şimdiye dek veri uzmanlarının ABD demokrasisinin kırılganlığını hafife aldığı ama 6 Ocak baskınıyla birlikte bu anlayışın değiştiği ifade edildi:

“Veri bilimciler ABD demokrasisinin savunmasızlığının Ukrayna gibi kırılgan veya Türkiye gibi gerileyen demokrasilerden az olduğunu söylese de, ABD demokrasisi eskisi kadar güçlü değil.”

Bu nedenle CoupCast araştırmacıları 6 Ocak’taki yeni verileri kullanmaya karar verdi ve halihazırda var olan yapay zeka algoritmasını güncelledi.

Yeni algoritmada ülkenin demokrasi tarihine ilişkin uzun vadeli faktörlerin payı azaltılırken, kalabalıkları isyana teşvik eden bir liderin rolü gibi, daha önce hafife alınan faktörlere ağırlık verildi.

CoupCast projesinde görev alan Clayton Besaw, “Artık daha öncekinden çok farklı bir yol izlemek için veriye ve fırsata sahibiz” diye konuştu; “Siyasi şiddet riskinin arttığı bir döneme girdiğimiz epey açık, işaretler orada.”

Gazetede ayrıca, aynı konuda çaba sarf eden bir diğer araştırma ekibine de yer verildi. Bu da Silahlı Çatışma Yeri ve Olay Verileri Projesi (Armed Conflict Location & Event Data Project / ACLED) adlı bir yapay zeka projesiydi.

Üstelik ACLED, Ekim 2020’de federal bir binaya saldırı riskinin yüksek olduğunu öngörmüştü.

Çalışma grubunun lideri Roudabeh Kishi, “Bazı insanlarda Amerikan istisnacılığı var. ABD’ye dikkat etmemiz gerekmediğini düşünüyorlar. Bu değişmeli” ifadelerini kullandı.

Haberde Pentagon, CIA ve Dışişleri Bakanlığı’nın zaten denizaşırı siyasi kargaşayı tahmin etmek için yapay zeka kullandığı ve 6 Ocak baskınının ardından bunun ülke içinde de gerekli olduğunu fark ettiği aktarıldı.

Ancak bu tür çabaların kötü amaçlarla kullanılmasından endişe duyanlar da var. CoupCast’ın eski çatı şirketi One Earth Future’ın yöneticisi Jonathan Bellish, bu tür araçların barışçıl protestoları bastırmak için kullanılabileceğinden endişelendiğini söyledi.

Florida Merkez Üniversitesi’nde görev alan ve proje üzerinde çalışan Doç. Dr. Jonathan Powell da bu tür olasılıkların “gerçek ve korkutucu bir endişe” kaynağı olduğunu ifade etti.

Darbe girişimlerini önceden haber veren yapay zeka geliştiriliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!