Dünya’nın İlk Akıllı Saati: 1977’de Apple Watch Yokken, O Vardı!

Bugünün fazlasıyla yetenekli hale gelen akıllı saatlerinden yıllar önce, 1977 yılında piyasaya sürülen bu saat, pek çok açıdan dünyanın ilk akıllı saati olarak değerlendiriliyor!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple Watch’tan ve WearOS’tan önce, hatta MSN Direct ve SPOT saatler Microsoft’un düşüncelerinde yer almadan yıllar önce Hewlett Packard, HP-01 saatini piyasaya sürmüştü. Bu saat, giyilebilir teknoloji alanında – her ne kadar o zamanlar böyle bir kavram olmasa da – büyük bir adımdı ve muhtemelen Dünya’nın ilk akıllı saati karşımızda duruyordu.

Samsung Galaxy Watch 5’in Ekranı, Diğer Akıllı Saatlere Hiç Benzemeyecek!Samsung, Galaxy Watch 5’i genişletilebilir ekran ve kamera ile piyasaya sürecek gibi görünüyor.
Bugünün standartları ile kaba olarak tanımlanabilecek olan HP-01’in kendi zamanı için neden bu kadar büyük bir harika olduğuna gelince… Bu saat, ilk dijital saat ve hatta ilk hesap makineli saat değildi. Ancak yedi karakterli parlak kırmızı LCD ekranı, 28 tuşlu klavyesi, kronometresi, zamanlayıcısı, alarm saati ve gerçekten veri depolayabilme ve geri çağırabilme özelliği ile 1977 yılında kolunuzda taşıyabileceğiniz en teknolojik cihazdı.

Tabii ki HP-01’in sorunları da yok değildi. Hesap makinesinin bazı tuşlarına basmak için saatin kordonunda gizli olan küçük bir kalemin kullanımı gerekiyordu. Ayrıca üç pil ile çalışan saat, 695 dolarlık fiyat etiketine sahipti ve o zamanlarda ortalama bir Rolex’ten daha pahalıydı.

Ancak bu saatin bugün kullandığımız dokunmatik ekranlı saatlerin atası olduğu kesin ve eğer çalışan bir tanesini bulabilirseniz, kesinlikle değerli bir koleksiyon parçası olacaktır…

Dünya’nın İlk Akıllı Saati: 1977’de Apple Watch Yokken, O Vardı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!