Fazla kilolardan kurtulmanın yeni yolu: ‘Açlık Hormonu’nu kapatmak

Uzmanlar, diyet veya egzersiz yapmadan, 'açlık hormonu'nu kapatarak obezitenin tedavi edilebileceğini söyledi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deney, aşırı yeme isteğini azaltacak ve sadece 40 dakikada kilo verdirebilecek bir araştırma üzerine başladı.

Sürecin maliyeti, NHS’ye 1.500£’e mal olacak ki bu normal yağ aldırma ameliyatlarının dörtte bir fiyatına denk geliyor.

Londra’daki St. Mary’s Hastanesinde bariatrik cerrah olan Ahmed R. Ahmed tarafından yürütülen çalışmada, 80 gönüllü bariatrik embolizasyon denilen süreçten geçirilecek ve ‘açlık hormonu’ adı da verilen ghrelin’lerinin kapatılması denenecek.

İki saatte bitecek

MailOnline’a konuşan Ahmed, bariatrik embolizasyonun rutin bir süreç haline gelmesi halinde, hastaların 2 saat içinde taburcu edilebileceğini ifade etti.

“Aç gelebilirsiniz ama aç olarak çıkmayacaksınız” diyen Ahmed, bu yönetimin hızlı ve düşük maliyetli bir şekilde obezite tedavisi sağlayabileceğini söyledi. Öncelikle sürecin etkinliğinin ispat edilmesinin gerektiğini de ekledi.

Doktor, yöntemin kendisinin etkili olduğunun, bir tür plesebo etkisiyle karıştırılmadığından emin olunmasının gerektiğini de ayrıca vurguladı.

Kilolardan Kurtulmak

Lokal anesteziyle gerçekleştirilen operasyonda, kasık veya el bölgesinden küçük bir kesikle damarların içinden içi boş bir tel geçiriliyor.

Daha sonra mikroskobik boncuklar mideye ya da fundusa giden bir arterde biriktiriliyor ve böylece ghrelin üretimine engel olunuyor.

Küçük ölçekli araştırmalarda operasyondan sonra, obez hastaların bazıları daha fazla olmak üzere ortalama %10 oranında kilodan kurtulduğunu gösteriyor.

Böyle bir kilo kaybı sağlık için faydalı olduğu gibi, tip 2 diyabeti tersine çevirebilir ve kalp rahatsızlıkları riskini de azaltabilir.

Gönüllüler Hazır

Ahmed’in ekibi, 76 gönüllüyle çalışmalara başladı. Gönüllülerin yarısına engelleyici boncuklar takılacak, diğerlerine ise plasebo etkisiyle salin solüsyon verilecek ve hastalar bir yıl boyunca izlenecek.

Araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüsü’nden 1.2 milyon sterlin aldı ve Imperial College London tarafından desteklendi.

İngiltere’de henüz hiç hasta tedavi edilmemiş olsa da Amerika’da yaklaşık 25 hasta tedavi gördü. Hastaların arasında o zamandan beri 40 civarında kilo kaybeden Kirsten Kerfott da bulunuyor.

“Hayatımda kilo fazlam olmadığı hiçbir dönem hatırlamıyorum.” diyen bir çocuk annesi Kerfott, “Hayatım boyunca sürekli yemek yemek isterdim. Süreçten sonraysa artık yemek takıntım yok.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: The Sun

Derleyen: Oğuzcan Acar

 

 

 

Fazla kilolardan kurtulmanın yeni yolu: ‘Açlık Hormonu’nu kapatmak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!