Gökbilimciler, Dünya’nın dev bir tünelin içinde olduğunu tespit etti

Kanadalı gökbilimci Jennifer West liderliğindeki araştırma ekibi Dünya'nın manyetik bir tünelle çevrili olduğunu belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Radyo ışığını görebilen gözlerimiz olsaydı gökyüzüne baktığımızda her yönde bu tünel benzeri yapıyı görürdük”

Dünya’nın çevresindeki gizemli yapıları anlamak, galaksilerdeki manyetik alanların oluşumuna dair önemli fikirler verebilir (Pikist)

Kanadalı gökbilimci Jennifer West liderliğindeki araştırma ekibinin yeni analizine göre Dünya ve hatta tüm Güneş Sistemi, dev bir manyetik tünelle çevrili.

Toronto Üniversitesi’nde görev alan gökbilimci ve meslektaşları, hakemli bilimsel dergi Science’ta yayımlanan yeni bir makalede gökyüzündeki iki ana yapıya odaklandı: Kuzey Kutup Mahmuzu (North Pole Spur) ve Fan Bölgesi (Fan Region).

1960’lı yıllarda keşfedilen bu yapılar, şimdiye dek birbirinden bağımsız görünüyordu. Kuzey Kutup Mahmuzu, genç yıldızların rüzgarları ve birkaç süpernovanın oluşturduğu yıldızlararası balon diye tanımlanırken, Fan Bölgesi de polarize radyo ışığıyla tespit edilebilen bir bölge diye niteleniyor.

Gökbilimciler bu iki yapıyı açıklamak için bugüne dek çeşitli modeller önermiş ama hiçbiri bu iki yapıyı birbirine bağlayamamıştı. West ve ekibinin yeni araştırmada oluşturduğu modelde ise bunların aslında Güneş Sistemi’ni çevreleyen tünel benzeri devasa bir manyetik alanın parçası oldukları öne sürüldü.

Gökbilimciler, Dünya’nın dev bir tünelin içinde olduğunu tespit etti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!