Hamas, İsrail’e operasyon başlattı: İsrail’de OHAL ilan edildi

İsrail ordusu, sabah saatlerinden itibaren roketlerin fırlatıldığı abluka altındaki Gazze Şeridi'ne doğru saldırı başlattığını duyurdu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, roketlerin fırlatıldığı Gazze’deki hedeflere doğru saldırı başlatıldı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu’nun (KAN) haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri göreve çağıran kararnameyi imzaladı.

Hamas’ın silahlı kanadı, İsrail’e karşı “Aksa Tufanı” operasyonu başlattığını ve ilk aşamada İsrail’e 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurdu.

DIŞARI ÇIKMAMA UYARISI

heka reklam heka

İsrail savunma kuvvetleri, silahlı bir grubun İsrail topraklarına sızmasının ardından Gazze sınırında yaşayan İsraillilere dışarı çıkmama uyarısı yaptı.

İsrail savunma kuvvetlerinden yapılan açıklamada, “Hamas, Gazze Şeridi’nden İsrail topraklarına yoğun roket atışı başlattı ve İsrail topraklarının birçok farklı noktasına sızdı. Hamas, bu saldırının sorumlusudur. Bu olayların sonuçlarına katlanacaktır” ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL’DE 5 KİŞİ ÖLDÜ

Gazze Şeridi’nden fırlatılan roketler nedeniyle İsrail’in farklı noktalarından siren sesleri yükseldi. İsrail Ulusal Acil Servisi (MDA) Gderot bölgesindeki Kfar Aviv’de 70 yaşlarındaki kadının hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail’in güneyindeki Kuseife’nin belediye başkanı Abdülaziz Nassara ise İsrail medyasına yaptığı açıklamada, roketli saldırı sonucu en az 4 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti.

‘AKSA TUFANI’ OPERASYONU

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, İsrail’e karşı başlattıkları Aksa Tufanı’nın ilk aşamasında 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurmuştu.

Dayf, başlatılan saldırıya ilişkin “İsrail’in ihlallerine karşı bir çizgi çekme kararı aldık, İsrail’e karşı Aksa Tufanı operasyonunu başlattık” demişti.

“Elinde tüfeği olan herkese” silahlanma çağrısı yapan Dayf, İslam ve Arap dünyasını İsrail’in işgalini silmek için birleşmesi gerektiğini söylemişti. Dayf ayrıca, İsrail ile güvenlik koordinasyonunun sona erdiğini belirtmişti.

OPERASYONUNUN ARDINDAN ŞÜKÜR NAMAZI

Hamas’ın, İsrail’e başlattığı operasyonun ardından Hamas lideri İsmail Haniye’nin şükür namazı kıldığı görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

İsrail’e saldırı haberlerinin yayıldığını televizyonda izleyen Haniye, sabah namazının ardından etrafındaki kişiler ile beraber şükür namazına durdu.

Hamas lideri Haniye, daha sonra “Bu tarihi anlarda, Mescid-i Aksa’ya yönelik Siyonist saldırılarla suç işleyenlere karşı bir kahramanlık savaşının içerisindeyiz” açıklamasında bulundu.

Binlerce yerleşimcinin Mescid-i Aksa’ya saygısızlık ettiği son günlerde İsrail saldırganlığının zirveye ulaştığını belirten Haniye, Mescid-i Aksa üzerinde egemenlik kurmak için operasyon başlatıldığını  söyledi.

Haniye, bölge halkına yönelik saldırıları artırmayı planladığını belirtti.

Hamas, İsrail’e operasyon başlattı: İsrail’de OHAL ilan edildi
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!