1. Haberler
  2. Dünya
  3. İlk sonuçlara göre İngiltere’de İşçi Partisi seçimlerin galibi

İlk sonuçlara göre İngiltere’de İşçi Partisi seçimlerin galibi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de yapılan genel seçimlerin sandık çıkış anketlerine göre, İşçi Partisi Avam Kamarası’nda ezici bir çoğunluk elde etti. Anketler, İşçi Partisi’nin 650 sandalyeli Avam Kamarası’na 410 milletvekili sokarak büyük bir zafer kazandığını gösteriyor.

Yaklaşık 50 milyon seçmenin oy kullandığı seçimde, yerel saatle 07.00’de (TSİ 09.00) açılan sandıklar saat 22.00’de kapandı. Toplamda 4 bin 515 aday, parlamentonun seçimle başa gelen kanadı olan Avam Kamarası’ndaki 650 sandalye için yarıştı. İlk sonuçların birkaç saat içinde belli olması beklenirken, sandık çıkış anketi oy kullanma işleminin sona ermesinden dakikalar sonra açıklandı.

Seçim bölgelerinden gelen sonuçların sabah saatlerinde netleşmesi ve Avam Kamarası’ndaki genel tablonun ortaya çıkması bekleniyor. Seçim öncesi yapılan anketler, ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin büyük bir farkla iktidara geleceğini, mevcut iktidar partisi Muhafazakar Parti’nin ise büyük bir hezimet yaşayacağını öngörüyordu. Bir önceki seçimde 365 milletvekili çıkaran Muhafazakar Parti’nin sandalye sayısının 100’lere kadar düşeceği tahmin edilirken, İşçi Partisi’nin 400’ün üzerinde sandalye kazanacağı öngörülüyordu.

Anketler ayrıca, aşırı sağcı Reform UK Partisi’nin, Liberal Demokrat Parti’nin, İskoçya Ulusal Partisi’nin ve Yeşiller Partisi’nin Avam Kamarası’nda birden fazla sandalyeyle temsil edileceğini gösteriyor. Kuzey İrlanda ve Galler’i temsil eden partilerin de parlamentoda yer alacağı belirtiliyor.

heka reklam heka

Seçimde dikkat çeken bir diğer detay ise Filistin yanlısı bağımsız adayların parlamentoya girme çabası oldu. Bu adaylar arasında, Nelson Mandela’nın ilk seçiminde Güney Afrika’da meclise giren Yahudi kökenli Andrew Feinstein da bulunuyor. Feinstein, İşçi Partisi lideri Keir Starmer’la aynı seçim bölgesinde yarışarak, Starmer’ın başbakan olmasını önlemeyi amaçlıyor.

Sandık Çıkış Anketleri Sonuçları

Ipsos UK’in sandıkların kapanmasının ardından açıkladığı çıkış anketine göre, İşçi Partisi 410 milletvekili çıkararak Avam Kamarası’nda çoğunluğu sağladı. İktidardaki Muhafazakar Parti ise büyük bir düşüş yaşayarak 131 sandalyeye geriledi. Aşırı sağcı Reform UK Partisi 13, Liberal Demokrat Parti 61, İskoçya Ulusal Partisi 10, Yeşiller Partisi ise 2 sandalye kazandı.

Bu sonuçlarla birlikte İngiltere’de siyasi dengelerin büyük ölçüde değişmesi bekleniyor. İşçi Partisi’nin bu zaferi, ülkenin gelecekteki politik ve ekonomik yönelimlerinde önemli bir rol oynayacak.

İlk sonuçlara göre İngiltere’de İşçi Partisi seçimlerin galibi
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!