İngiltere Başbakanı Sunak: Tahıl koridoru konusunda Türkiye ile yakın çalışıyoruz

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, Karadeniz Tahıl Koridoru'nun yeniden işlev kazanması için İngiltere'nin Türkiye ile yakın çalıştığını belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski telefonda Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri ve Karadeniz Tahıl Koridoru’nu ele aldı.

İki lider, tahıl koridorunun Ukrayna tahılının dünya pazarına ulaştırılması açısından önemi konusunda fikir birliği içinde olduklarını kaydetti.

Koridorun yeniden işlev kazanması için İngiltere’nin Türkiye ile yakın çalıştığını vurgulayan Sunak, ayrıca Rusya’nın Odessa saldırıları karşısında “dehşete kapıldığını” da söyledi.

Bu ay Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Başkanlığını yürüten İngiltere’nin Rusya’yı kınamayı sürdüreceğine de dikkati çeken Sunak, Rusya’nın artan şekilde Karadeniz’de ticari gemileri hedef almayı sürdürdüğünü, İngiltere’nin de bu gelişmeleri partnerleriyle yakından izlediğini ifade etti.

heka reklam heka

Sunak, İngiltere’nin Ukrayna’ya hava savunma sistemleri, ağır silah, füze ve cephane desteğini sürdüreceğini belirtti.

İki lider, Ukrayna ile ortak deklarasyon imzalayan ülke sayısının artmasının Ukrayna’ya verilen uluslararası desteği göstermesi bakımından önemli olduğu konusunda da görüşlerini paylaştı.

İngiltere Başbakanı Sunak: Tahıl koridoru konusunda Türkiye ile yakın çalışıyoruz
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!