İngiltere de sigara yasağı! Gençlere kısıtlama yolda…

İngiltere'de sigaraya karşı çok sert önlemler yolda... The Guardian gazetesi, Başbakan Sunak'ın Yeni Zelanda'daki gibi sigara karşıtı sert tedbirleri uygulamaya koymayı düşündüğünü yazdı. Buna göre; 1 Ocak 2009 ve sonrasında doğan kimseye sigara satılamayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Guardian gazetesi, Başbakan Rishi Sunak’ın gelecek neslin sigara satın almasını yasaklayacak dünyanın en sert sigara karşıtı önlemlerinden bazılarını uygulamaya koyacağını yazdı. Whitehall kaynakları, Başbakan’ın geçen aralık ayında Yeni Zelanda tarafından getirilenlere benzer önlemleri incelediğini söyledi. Bu önlemler yasal sigara içme yaşının kademeli olarak yükseltilmesini ve böylece 1 Ocak 2009 ve sonrasında doğan hiç kimseye tütün satılamamasını içeriyordu.

Sunak’ın liderlik vaadi olan, aile hekimi ya da hastane randevusuna gelmeyenlere 10 sterlin ceza kesilmesi de, siyasi açıdan zor olsa da, yeniden gündeme gelebilir. Bu fikir başbakan tarafından 2022 yazındaki kampanyası sırasında duyurulmuş, ancak geçen sonbaharda göreve geldiğinde vazgeçilmiş gibi görünmüştü.

Sigara tamamen ortadan kaldırılacak

Yeni Zelanda tarzı bir sigara karşıtı politika, sigaranın gelecek nesiller için tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelecektir. Eski başbakan Jacinda Ardern döneminde Yeni Zelanda’da da tütün ürünlerinin nikotin içeriğinin azaltılması ve market ve süpermarketler yerine sadece özel tütün mağazalarında satılması için yasal düzenleme yapılmıştı.

heka reklam heka

Söz konusu politikalar, Sunak’ın ekibinin gelecek yılki seçimler öncesinde tüketici odaklı yeni bir hamlesinin parçası olarak değerlendirilyior. Bu hafta başbakan, kendi partisinin net sıfır hedeflerinden geri adım attığı için iş dünyası, merkezci Muhafazakârlar ve çevreci gruplar tarafından eleştirildi.

İşçi Partisi daha önce, Yeni Zelanda’dakine benzer bir şekilde gençlere yönelik sigara satışlarının zaman içinde aşamalı olarak kaldırılması konusunda fikir teatisinde buluduklarını söylemiş, gölge sağlık bakanı Wes Streeting ocak ayında ülkede “değişim için iştah” olup olmadığını öğrenmek istediğini söylemişti.

İngiltere de sigara yasağı! Gençlere kısıtlama yolda…
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!