İngiltere İçişleri Bakanı Patel, hükümetin Ruanda planını savundu

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planını eleştirenlerin başka bir çözüm sunamadıklarını söyleyerek hükümetin kararını onayladığını belirtti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ruanda Dışişleri Bakanı Vincent Biruta ile birlikte Times gazetesine bir yazı yazan Patel, insan kaçakçılığının “ölümcül ticaretine” yenilikçi bir cevap verdiklerini söyledi.

İki politikacı, hiçbir ” yardımsever ulusun” bu acının devam etmesine izin veremeyeceğini belirtti.

İngiltere Anglikan Kilisesi Başpiskoposu Justin Welby, verdiği paskalya vaazında “sığınmacıların yurtdışına gönderilmesiyle ilgili ciddi etik sorunlar” olduğunu belirtmişti.

Patel ve Biruta, insani krizler ve insan kaçakçılığı baskısı altında küresel iltica sisteminin “çökmekte olduğunu” ifade etti.

Bakanlar, İngiltere’ye yasadışı yollardan giren sığınmacıları Ruanda’ya taşıma planının, zulümden kaçan insanların güvenlik elde etmesine olanak tanıyacağını söyledi.

Plan kapsamında İngiltere tarafından Ruanda’ya eğitim harcamaları için verilen 120 milyon sterlinin, ekonomik göçü tetikleyen fırsat eksikliğinin giderilmesine yardımcı olacağını vurgulayan iki bakan, “Cesur ve yenilikçi adımlar atıyoruz. Planları eleştiren kurumların kendi çözümlerini sunamaması ise şaşırtıcı” diye yazdı.

Patel ve Biruta, yazılarında “Bu ıstırabın devam etmesine izin vermek artık hiçbir insani ulus için bir seçenek değil” ifadelerine yer verdi.

İKİ DİN ADAMINDAN ELEŞTİRİ

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby, vaazında İsa’nın dirilişinin “sorumluluklarımızı başkalarına devretme” zamanı olmadığını söyledi.

Pazar günü Canterbury Katedrali’nde konuşan Welby, “sığınmacıların yurtdışına gönderilmesiyle ilgili ciddi etik sorunlar” olduğunu belirtti ve “Ruanda gibi iyilik amacı güden bir ülkeye bile olsa, sorumluluklarımızı devretmek Tanrı’nın doğasına aykırıdır” dedi.

York Başpiskoposu Stephen Cottrell de, söz konusu politikanın “iç karartıcı ve üzücü” olduğunu söyleyerek Welby’e katıldı. Cottrell ayrıca “Bundan daha iyisini yapabiliriz” dedi.

Muhalefet partilerinin yanı sıra iktidardaki Muhafazakar Parti’den de plana yönelik eleştiriler var.

160’dan fazla sivil toplum kuruluşu ise plandan vazgeçmesi için hükümete çağrı yaptı.

Sivil toplum kuruluşlarının endişeleri arasında Ruanda’nın insan hakları sicili de var. Nitekim İngiltere, geçtiğimiz sene Birleşmiş Milletler’de, Doğu Afrika ülkesindeki yargısız infazlar, kayıplar ve işkence iddialarını gündeme getirmişti.

Ancak Patel ve Biruta, Ruanda’nın “dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olduğunu” ve şimdiden birden fazla ülkeden 130 bin mülteciye ev sahipliği yaptığını söyledi.

İki bakan, planın göçmenleri “hayatlarını riske atmaktan caydıracağını” savundu.

 

 

 

Haber: BBC Türkçe

İngiltere İçişleri Bakanı Patel, hükümetin Ruanda planını savundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!