İngiltere, Pentagon’a göndereceği gizli e-postaları ‘yanlışlıkla’ Mali’ye gönderdi

İngiltere Savunma Bakanlığı, daha önce gündeme getirilen bir 'harf hatası' sebebiyle Pentagon'a göndermek istedikleri gizli e-postaları Mali'ye gönderdiklerini açıkladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Savunma Bakanlığı, bazı yetkililerin bir ‘harf hatası’ nedeniyle gizli e-postaları ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yerine Mali’ye gönderdiğinin anlaşılması üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

The Guardian gazetesinin haberine göre, İngiltere Savunma Bakanlığı, bazı yetkililerin ‘istemeden’ gizli bilgiler içeren e-postaları Rusya’nın müttefiklerinden Mali’ye gönderdiğini, ‘az sayıda’ e-postanın yanlışlıkla ABD ordusuna ait alan adı olan “.mil” yerine Mali’nin ülke alan adı olan “.ml”ye gönderildiğini belirtti. Bazı Pentagon çalışanlarının da benzer bir hata yaparak binlerce e-postayı yanlışlıkla Mali’ye gönderdiği bu ay başında ABD basınına yansırken, İngiltere Savunma Bakanlığı çalışanlarının yanlışlıkla Mali’ye gönderdiği e-posta sayısının Pentagon’dan gönderilenlere nazaran daha az sayıda olduğu ifade edildi.

BAKANLIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

İngiltere Savunma Bakanlığı Sözcüsü, konuya ilişkin açıklama yaparak, “Az sayıda e-postanın yanlışlıkla hatalı bir e-posta alan adına yönlendirilmesinin ardından soruşturma açtık” dedi. Sözcü, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“E-postaların operasyonel güvenliğimizi veya teknik verileri tehlikeye atacak bir bilgi içermediğinden eminiz. Tüm hassas bilgiler, yanlış yönlendirme riskini en aza indirmek üzere tasarlanmış sistemlerde paylaşılıyor. İngiltere Savunma Bakanlığı, süreçlerini gözden geçiriyor ve halihazırda bilgi yönetimini, veri kaybının önlenmesini ve hassas bilgilerin kontrolünü geliştirmek için bir çalışma programı yürütüyor.”

heka reklam heka

İngiltere, Pentagon’a göndereceği gizli e-postaları ‘yanlışlıkla’ Mali’ye gönderdi
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!