İngiltere sigara içenler ve sigarayı bırakmış kişilere ücretsiz akciğer kanseri taraması yapacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere yıllık 270 milyon sterline mal olacak ve sigarayı bırakan veya sigara içenleri belirlemek için 55 ila 74 yaş arasındaki hastaların GP kayıtlarını kullanacak. Başbakan Rishi Sunak, planın “ülke genelinde binlerce aileye can simidi” sağlayabileceğini söyledi.

Birleşik Krallık Ulusal Tarama Komitesi’nin tavsiyesiyle desteklenen program kapsamında, hastaların sigara içme öyküleri ve diğer faktörlere göre kanser riskleri değerlendirilecek ve yüksek riskli kabul edilenler, her iki yılda bir uzman taramaları için davet edilecek.

Yılda yaklaşık 992 bin tarama yapılması ön görülüyor. Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, programın ilk aşamasının, kullanıma sunulmasının ardından Mart 2030’a kadar %100 kapsama hedefiyle, Mart 2025’e kadar uygun nüfusun %40’ına ulaşacağını söyledi.

NHS England tarafından hedeflenen akciğer sağlığı kontrol planının ilk aşaması, 2.000’den fazla kişinin kanser olduğunun tespit edilmesiyle sonuçlandı.

heka reklam heka

İngiltere’de akciğer kanserlerinin %72’sine sigara neden olurken, her yıl yaklaşık 35.bin kişinin öldüğü tespit edildi.  Ayrıca her yıl 48 bin  kişiye akciğer kanseri teşhisi konulduğu açıklandı.

İngiltere sigara içenler ve sigarayı bırakmış kişilere ücretsiz akciğer kanseri taraması yapacak
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!