İngiltere sığınmacıları otel yerine teknelere yerleştirmeyi planlıyor

İngiltere'de sığınmacıların maliyetini düşürmek için yeni plan yapıldı. Hükümeti, daha ucuza mal olacak diyerek sığınmacıları oteller yerine; gemiler, tekneler ve eski askeri üslere yerleştirme planı yaptı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni planı İngiltere hükümeti göçten sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı Robert Jenrick’in “Daha az gelişmiş yerleşimlere geçiş” adıyla açıklaması bekleniyor.

İngiltere’de sığınmacıların barındırıldığı otellerin maaliyeti günlük 6,2 milyon sterlin…

Ancak hükümetin bu yeni planında sığınmacıların yerleştirilmesi düşünülen alanların uygunluğunun kamuoyunda tartışma yaratması bekleniyor.

Jenrick’in açıklayacağı planda İngiltere’ye yasa dışı yollardan gelenlerin çeşitli eski askeri üsler ve tesislerde barındırılması planlanıyor

heka reklam heka

BBC’nin haberine  göre hükümet şimdiden Lincolnshire ve Essex’deki bazı askeri üslerde, sığınmacıların kalabilmesi için gereken yapısal değişiklikler için hazırlıkları tamamladı bile…

Planın aşamalarından biri olan ve sığınmacıların barındırılması düşünülen gemi ve tekneler konusunda hazırlıklar ise henüz tamamlanmadı. Bu amaçla kaç tekne kullanılacağı ve bunların nerelerde demirli olacağı konusunun açıklanması şimdilik beklenmiyor.

Bu plana iktidardaki Muhafazakar Parti içinden de itirazlar olduğu kaydediliyor. Dışişleri Bakanı James Cleverly daha önce sığınmacıların kendi seçim bölgesi olan Essex’deki Wethersfield hava üssüne yerleştirilmesi planlarını eleştirmişti.
Cleverly bu tesisin her yere uzak olduğunu ve ulaşım altyapısının çok sınırlı olduğunu belirtmişti.

Times gazetesi ‘hükümet bu planın, ülkeye denizden küçük botlarla geçmeye çalışan göçmenler üzerinde caydırıcı olacağını umuyor’ sözleriyle sayfalarına taşıdı.

Yine BBC’nin aktardığına göre şu anda İngiltere’de 51 bin göçmen ve sığınmacı geçici olarak yerleştirildikleri 395 otelde gözetim altında tutuluyor.

Başbakan Rishi Sunak’ın kabine toplantısında bu durumun çok maliyetli olduğunu ve sürdürülemeyeceğini söylemesi de planın biran önce hayata geçeceğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

İngiltere sığınmacıları otel yerine teknelere yerleştirmeyi planlıyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!