İngiltere suda cenaze eritme işlemine başlıyor! Peki cenaze yakmadan sonra yeni moda eritme nedir?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşik Krallık, artan ”çevre dostu cenaze hizmeti” talebini karşılamak için bu yılın ilerleyen dönemlerinde ilk kez cesedi suda eritme işlemini uygulamaya başlayacak.

Sadece kemikler kalıyor!

Avrupa‘da bir insan hayatını kaybettiğinde toprağa gömülme ve ateşte yakılma gibi iki defin seçeneği sunuluyor. Fakat şimdi daha sürdürülebilir yeni yöntemler araştırılıyor.

Aquamation, rezomasyon ya da alkali hidroliz yöntemi olarak da bilinen suda cenaze eritme işleminde bedeni yalnızca kemiklerin kalacağı şekilde eritmek için su kullanılıyor.

Resomasyon nasıl yapılıyor?

euronews‘ün aktardığına göre bu işlemde, ölü beden su ve alkali bir çözeltiyle dolu çelik bir kaba yerleştiriliyor. Beden daha sonra ısıtılarak kimyasal bileşenlerine ayrıştırılıyor.

Yaklaşık üç ila dört saat sonra bedenden geriye sadece kemikler kalıyor ve bunlar beyaz bir toz haline getirilerek bir kaba konuluyor ve aileye veriliyor.
Birleşik Krallık’ın en büyük cenaze hizmetleri sağlayıcısı Co-op Funeralcare, bu yıl içinde bu uygulamayı başlatacağını duyurdu.

Ülkede cenazeyi suda eritmek sağlık, güvenlik ve çevre düzenlemelerine uyulması koşuluyla halihazırda yasaldı ancak bu hizmet ilk kez geniş çaplı olarak tüm ülkede sunulacak.

Bu yöntem Güney Afrikalı apartheid karşıtı Desmond TuTu‘nun 2021’deki ölümünü sonrası uygulanmıştı. TuTu öldükten sonra çevre dostu bir yöntemle uğurlanmak istemişti.

Birleşik Krallık merkezli Resomation firmasına göre bu yöntem, ateşte yakma işlemine göre beş kat daha az enerji harcıyor.

Cenaze endüstrisinin çevreye etkisi

Rezomasyon şirketi Kindly Earth‘ün yöneticisi Julian Atkinson, “Yaşam sonu düzenlemeleri söz konusu olduğunda onlarca yıldır sadece iki ana seçenek vardı: defin ve yakılma.” diyor.

Atkinson, resomasyona dair şunları söylüyor: “İnsanlara bu dünyayı nasıl terk edecekleri konusunda başka bir seçenek daha sunacağız çünkü bu doğal süreçte ateş yerine su kullanılıyor, bu da vücuda ve çevreye daha nazik davranılmasını sağlıyor.”

Co-op Funeralcare şirketi tarafından YouGov‘a yaptırılan bir araştırma, Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin yüzde 89’unun resomasyon terimini hiç duymadığını ortaya koydu. Suda eritme işlemi anlatıldığındaysa yüzde 29’u uygulanmaya başlanması halinde kendi cenazeleri için bu yöntemi seçeceklerini söyledi.

Geleneksel bir ateşte ölü yakma işleminde yaklaşık 245 kilogram karbon emisyonu ortaya çıkıyor. Bu da bir akıllı telefonu 29 bin kez şarj etmeye eşdeğer bir miktar.

Geleneksel cenaze törenlerinin de olumsuz çevresel sonuçları var. Mumyalama işleminde kullanılan kimyasallar dışarı sızarak çevredeki toprak ve su yollarını kirletebiliyor.

Hangi ülkeler suda eritme yöntemini kullanıyor?

Birleşik Krallık, bu yöntemi gündeme getiren tek Avrupa ülkesi değil.

İrlanda bu yıl ilk suda ölü eritme tesisini açmaya hazırlanıyor. Bu hizmet ABD, Kanada ve Güney Afrika’da da mevcut.

Belçika ve Hollanda da bu uygulamayı başlatmak isteyen diğer Avrupa ülkeleri arasında yer alıyor ancak öncelikle aşılması gereken yasal engelleri var.

İngiltere suda cenaze eritme işlemine başlıyor! Peki cenaze yakmadan sonra yeni moda eritme nedir?
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!