İngiltere’de gayrimenkullerin yüzde 10’u Türkler tarafından alınıyor

İngiltere’de yabancılara satılan gayrimenkullerin yüzde 10’u Türkler tarafından alınıyor. Bu; Hong Kong, Çin, Singapur ile Türkiye’yi İngiltere’de ilk 5’te konumluyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açıklanan verilere göre, İngiltere’de yabancıların sahip olduğu konut sayısı 280 bin. 2023 sonu itibari ile ise bu rakamın 300 bine ulaşması bekleniyor.

İngiltere’de yabancıların sahip olduğu konutların yüzde 10’una ise Türklerin sahip olduğu tahmin ediliyor.

Londra merkezli emlak danışmanlık şirketi Benham & Reeves’e göre, dünyanın en gözde kentlerinden Londra’da yabancıların mülkiyetindeki konut sayısı 105 binin üzerinde. Bu rakamın da yıl sonuna 110 bin civarına ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu, Londra’daki toplam konutların yüzde 2.8’inin yabancılara ait olduğu anlamına geliyor. Yabancılara ait konutların toplam değerinin de 56 milyar sterline ulaştığı belirtiliyor.

Gayrimenkul alımlarında İngiltere’ye yönelişle birlikte Türk şirketleri de ülkedeki proje sayısını artırıyor. Taahhüt projelerinden sonra gayrimenkul geliştirme yatırımlarında da çok sayıda Türk şirketi, sektörün yükselişte olduğu ülkelerde büyüme planları yapıyor.

Bugüne kadar yurt dışında 30’un üzerinde projeye imza atan Peker Holding de özellikle Türklerin konut alımında büyük ilgi gösterdiği İngiltere pazarına odaklanmış durumda.

Oksijen gazetesinden Elif Ergu, Peker Holding London Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Peker ile İngiltere’deki gayrimenkul piyasasını konuştu.

İşte o söyleşiden satırbaşları:

Gayrimenkul sektöründe proje yapmak İngiltere’de çok farklı prosedürleri gerektiriyor. Zorluklar neler?

Burada geliştirme yapmak ciddi anlamda zor bir iş. En büyük zorluklardan biri belediyelerin ağır çalışması, yeterli elemanlarının olmaması ve bürokrasideki elemanların sürekli değişmesi sonucu zaten yavaş yürüyen işlerin daha da yavaşlaması. Örneğin şu an 73 birimlik Great Missenden projemiz “suitable (uygun), alternative (alternatif), natural (doğal), green (yeşil) SANG sertifikası konusu yüzünden beklemede. Yaklaşık 148 bin konut bu konuda bekliyor.

Türklerin ilgisi nasıl?

Son zamanlarda Türk müşterilerden çok fazla talep gelmeye başladı. Mortgage almakta zorlanıyorlar, biz de Türk yatırımcılar için özel bir model oluşturduk. Alım satım işlemlerinde avukat, kiraya vermede profesyonel acenteler, Türkiye’de ödeme kolaylığı da sağlıyoruz. Türk müşteriler için her türlü kolaylığı düşündük. Şu an İngiltere’de ev almak için güzel bir zaman.

Nasıl bir ortam var? Neye dayanarak bunu söylediniz?

Kira getirisi de pound olarak ortalama yüzde 5 seviyesinde. Projelerimizin yarıya yakınının Türklerin talebi ile satıldığını söyleyebilirim. Ülke genelinde de yabancılara satılan gayrimenkullerin yüzde 10’unun Türkler tarafından sağlandığını söyleyebilirim. Bu, Hong Kong, Çin, Singapur ile birlikte Türkiye’yi de ilk 5’te konumluyor. Bu söylediklerim elbette yabancı talebi. Bir de İngiltere’de yaşayan hatırı sayılır bir Türk nüfusu bulunuyor. Sadece kayıtlı seçmen sayısı 130 bin. Bu nüfusun da ülkede bilinen Türk markalarına daha duygusal yaklaştığını söyleyebilirim.

Londra ve çevresinde konut sahibi olmak isteyen Türklere ne önerirsiniz?

Bugün İngiltere’de konut yatırımı yapmak için güzel bir zaman. Birçok yatırımcı, son dönemde düşen fiyatları bir yatırım fırsatı olarak değerlendiriyor. Sterlin bazında yaklaşık yıllık yüzde 5 gibi bir kira getirisi de bu yatırımları daha cazip hale getiriyor. Londra özelinde bakarsanız, burası bir küresel finans merkezi olmasının yanı sıra sanat, moda, eğitim gibi birçok alanda da cazibe merkezi. Bu da konuta olan talebin önümüzdeki yıllarda artacağını gösteriyor. Yani Londra’nın küresel gayrimenkul sektörünün parlayan bir mücevheri olduğunu söylemek mümkün.

Biz de Londra ve çevresinde konut sahibi olmak isteyen Türkler için fırsatlar yaratıyoruz. Türkler Londra’yı çok seviyor. Hem çocukların eğitimi için, hem de ABD’ye göre Türkiye’ye çok yakın olması sebebiyle tercih ediyorlar. Son zamanlarda, caddelerde sıklıkla Türkçe konuşulduğuna şahit oluyorsunuz. Biz de Türk yatırımcılar için Londra’da bir ev sahibi olma hayalini gerçeğe dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz

İngiltere’de orta sınıf konut fiyatları:

Londra: 516.900

Cambridge: 465.400

Cardiff: 256.500

Edinburgh: 268.000

Glasgow: 142.800

Leeds: 209.900

Leicester: 227.600

Liverpool: 155.700

Manchester: 220.000

Newcastle: 149.200

Nottingham: 202.400

İngiltere’de gayrimenkullerin yüzde 10’u Türkler tarafından alınıyor
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!