İngiltere’de kabine değişiyor! Braverman görevden alındı

çişleri Bakanı Suella Braverman, göçmen karşıtı söylemleri ve Filistin’e destek yürüyüşleri hakkında yaptığı “Nefret yürüyüşleri” açıklaması İngiltere Başbakanı Rishi Sunak tarafından görevden alındı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak baskılara dayanamadı ve İçişleri Bakanı Suella Braverman’ı görevden aldı.

Braverman’ın göçmen karşıtı söylemleri ve Filistin’e destek yürüyüşleri hakkında yaptığı “Nefret yürüyüşleri” açıklaması koltuğunu sallamıştı.

The Times Gazetesi’nde yayınlanan makalesinde ise polisin gösteriler konusunda çifte standart uyguladığı ve sağcı gösterileri yasaklayıp Filistin destek yürüyüşlerine onay verdiğini kaleme almıştı.

Bakanın bu söylemi sonrası Cumartesi günü yapılan yürüyüşe aşırı sağcı İngiliz gruplar müdahale etmek istemiş ve polisle karşı karşıya gelmişlerdi.

Kamuoyunda büyük tepki çeken Braverman’ın görevden alınması çağrıları sadece muhalefetten değil kendi partisi içinden de yapılmıştı.

Braverman 2022 yılında sadece 45 gün dayanan Liz Truss hükümetinde de İçişleri Bakanı olarak görev almıştı. Ancak resmi bir belgeyi kişisel e-mail adresinden gönderince istifa etmişti. Rishi Sunak’ın başbakan olması ile de tekrar aynı göreve getirilmişti.

ESKİ BAŞBAKAN’A YENİ GÖREV!

Başbakan Rishi Sunak’ın Braverman’ı görevden alması sonrası kabinede başka değişiklikler yapması da bekleniyor. Bu sabah eski başbakanlardan David Cameron’un Başbakanlık Konutu’na gelmesi yeni kabinede Dışişleri Bakanı olarak görev alacak söylentilerinin çıkmasına neden oldu.

İlk olarak James Cleverly, Braverman’dan boşalan İçişleri Bakanlığı görevine atandı. Eğitim Bakanı Nick Gibb görevden çekildi. Neil O’Brien Sağlık Bakan Yardımcılığı’ndan istifa etti. Bu ilk hareketliliğin kabinede büyük bir değişikliğin sinyali olarak görmek mümkün.

Öte yandan Suella Braverman, görevden alınmasının ardından “Zamanı gelince söyleyecek çok şeyim var” diyerek sert bir istifa konuşması sinyalini verdi. Bakalım İngiliz siyaseti yeni haftayla beraber nasıl şekillenecek?

İngiltere’de kabine değişiyor! Braverman görevden alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!