İngiltere’de Kraliyete karşı olan İskoç grubunun şarkısı müzik listesinden çıkarıldı

Kraliyete karşı olduğunu açıkça ifade eden İskoç The Proclaimers grubunun şarkısı şikayet üzerine güne özel düzenlenen müzik listesinden çıkarıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Kralı 3. Charles’ın 6 Mayıs cumartesi günü resmi taç giyme töreni için son hazırlıklar tamamlanırken, kraliyete karşı olduğunu açıkça ifade eden İskoç The Proclaimers grubunun şarkısı şikayet üzerine güne özel düzenlenen müzik listesinden çıkarıldı.

İskoç ikiz kardeşler Craig ve Charlie Reid’in kurduğu The Proclaimers adlı grubun “I’m Gonna Be (500 miles)” adlı şarkısının grubun kraliyete açıkça karşı olması dolayısıyla gelen şikayetler üzerine listeden çıkarıldığı bildirildi.

Şarkı listesi Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlandı. Listede Beatles’ın Come Together, Bonnie M.’in Daddy Cool, David Bowie’nin Lets’s Dance, Coldplay’in Full of Stars, Queen’in We are The Champions ve George Ezra’nın Dance All Over Me gibi şarkıları da yer alıyor.

Bakanlık listenin taç giyme töreni öncesinde Britanya ve Commonwealth sanatçılarını kutlamak amacıyla oluşturulduğunu ifade ediyor.

heka reklam heka

Öte yandan resmi törenin yapılacağı 6 Mayıs’ta Windsor Kalesi’nde hazırlanacak sahnede Katy Perry, Take That ve Lionel Richie’nin canlı performans sergileyeceği bir konser düzenlenecek.

Kendilerini açıkça “cumhuriyetçi” olarak tanımlayan grubun üyelerinden Charlie Reid’in Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümünün ardından bir dergiye yaptığı açıklamada kullandığı sözler dikkat çekmişti.

Reid “Benim gibi birçok kişi kadına saygı duyuyordu ama monarşiyi desteklemiyor. Oğlu da kendisi gibi seçilmedi, devraldı ve medya hiç tartışmasız bunu teşvik etti. Sorgulamıyorlar. Britanya’da herkes aynı şekilde hissediyormuş gibi haber yapıyorlar ama öyle değil. Bu tamamen yanlış.” ifadelerini kullanmıştı.

Reid, İskoçya’nın bağımsız olması durumunda kraliyetin ülkenin başı olmayı sürdürüp sürdürmemesi konusunda da bir referandum yapılması gerektiğini düşünüyor.

Geçen yıl yapılan bir kamuoyu yoklamasında katılımcıların yalnızca yüzde 45’in monarşinin İskoçya’da var olmayı sürdürmesi gerektiğini belirtmişti.

Grubun 2007 yılındaki bir blog yazısı da yine tepki çeken ifadeler içeriyordu. Reid kardeşler Life With You adlı albümün In Recognition adlı şarkısını tanımlayan yazılarında kraliyete karşı olup kraliyet onurunu kabul edenleri eleştirmişti.

Yazıda “Monarşiye inanan insanlar için (biz inanmıyoruz, biz cumhuriyetçiyiz) bu yeterince adil, bununla bir sorunumuz yok. Ancak monarşiye karşı olduğunu beyan eden ancak daha sonra onurlandırılmanın sorun olmayacağını düşünen insanlar için tam bir aşağılama hissediyoruz.” ifadeleri kullanmışlardı.

İngiltere’de Kraliyete karşı olan İskoç grubunun şarkısı müzik listesinden çıkarıldı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!