İngiltere’de petrol şirketlerinden eylemcilere karşı ‘tedbir’ kararı

İngiltere'de petrol şirketleri, tesislerinde protesto düzenleyen iklim eylemcilerine karşı mahkemeye başvurarak tedbir kararı aldırdı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’deki üç petrol şirketi Navigator Thames, ExxonMobil ve Valero, iklim aktivistlerinin ülkenin farklı yerlerinde bulunan petrol tesislerindeki eylemlerine karşı tedbir kararı aldırdı. Gazete Duvar’ın Reuters’a dayandırdığı haberine göre, Enerji Bakanı Greg Hands tarafından açıklamada, “İnsanların barışçıl eylem yapma haklarına önem versek de, eylemlerin günlük yaşam akışını engellememesi önemlidir” denildi.

Protestoculara karşı ‘tutuklama’ tehdidinde bulunan bakan, firmaların tedbir kararı aldırmasından dolayı ‘memnuniyet duyduğunu’ söyledi. Hands, “Yasayı çiğneyenlerin tutuklanması için yerel polis güçleriyle birlikte çalışıyoruz” dedi.

‘Extinction Rebellion’ (Yokoluş İsyanı) ve ‘Just Stop Oil’ (Sadece Petrolü Durdurun) aktivistleri, petrol terminallerinde düzenledikleri protestolar ile fosil yakıtların kullanımının sonlandırılması taleplerini dile getiriyor. Çoğunlukla gençlerden oluşan eylemciler, geleceklerinin tehlikeye atıldığını ve bu yüzden Londra dahil ülkenin büyük kısmına enerji sağlayan tesislerin düzenini bozmak için harekete geçtiklerini söylüyorlar.

Dün Londra’da yapılan eylem kapsamında Yokoluş İsyanı üyeleri, şehrin en işlek dört köprüsünü kapatmış, gösteriler nedeniyle yollarda araç kuyrukları oluşmuştu.

 

 

 

 

Haber: Gazete Duvar

İngiltere’de petrol şirketlerinden eylemcilere karşı ‘tedbir’ kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!