1. Haberler
  2. İngiltere
  3. İngiltere’de yeni göçmen krizi

İngiltere’de yeni göçmen krizi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’nin en yetkili yargı organı Yüksek Mahkeme, İngiltere hükümetinin sığınmacıları Ruanda’ya gönderme planını hukuka aykırı bulduğunu açıkladı.

Mahkemenin bu kararından sonra Başbakan Rishi Sunak, bir basın toplantısı düzenleyerek plandan vazgeçmeyeceğini açıkladı.

Sunak, sözlerine yüksek mahkeme kararına katılmadığını ancak “kabul ettiğini ve saygı duyduğunu” söyleyerek başladı.

Ancak Başbakan olarak hükümetin Ruanda ile yeni bir anlaşmaya varacağını ve olanüstü hal yasasını çıkararak bu sorunun üstesinden geleceğini belirtti.

heka reklam heka

Sunak, bununla da yetinmeyip bu yasa çıktıktan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Ruanda uçuşlarını engellemesine de izin vermeyeceğini açıkladı.

Yüksek mahkeme bugün yaptığı açıklamada, “Buna göre, iltica süreçlerindeki eksiklikler giderilmedikçe ve giderilene kadar, sığınmacıların Ruanda’ya gönderilmesi 1998 İnsan Hakları Yasası’nın 6. bölümü uyarınca hukuka aykırı olacaktır. Çünkü bu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin işkenceyi, insanlık dışı veya aşağılayıcı muameleyi yasaklayan 3. maddesinin ihlali anlamına gelecektir” diyerek Ruanda’nın güvenli bir üçüncü ülke olmadığını belirtmişti.

 

SUNAK KARARI ELEŞTİRDİ

 

Sunak konuşmasında, “Bugün olağanüstü bir adım atarak ‘acil durum’ mevzuatını hayata geçireceğimizi duyuruyorum. Bu, parlamentonun yeni anlaşmamızla Ruanda’nın güvende olduğunu teyit etmesini sağlayacak.Bu, yerel mahkemelerimizde sistematik zorluklar yaratarak insanların uçuşları daha fazla geciktirmemesini sağlayacak” diyerek Yüksek Mahkeme kararını tanımayacağını açık açık beyan etti.

Başbakan, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin itirazlarıyla hâlâ karşılaşabiliriz. Yolumuzdaki engelleri kaldırmak için uluslararası ilişkileri yeniden gözden geçirelim. Şimdi herkese şunu söyleyeyim; yabancı bir mahkemenin bu uçuşları engellemesine izin vermeyeceğim” sözleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarını da tanımayacağını açıklamış oldu.

İngiltere Başbakanı ayrıca,”Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, parlamentonun açık isteklerine aykırı olarak müdahale etmeyi seçerse, ben kolay yolu seçmeyeceğim! Ne gerekiyorsa yapmaya hazırım. Bağlayıcı uluslararası hukuka göre Ruanda güvenli sayılan bir ülke” diyerek göçmenleri Ruanda’ya göndermekte kararlı olduğunun altını çizdi.

İngiltere’de yeni göçmen krizi
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!