İngiltere’den yeni seyahat uyarısı: Türkiye’ye gidenler şişe suyu kullanın!

Antalya'ya tatil için gelen İngiliz turistlerde "Salmonella" (gıda zehirlenmesi) vakalarının artmasının ardından, Birleşik Krallık harekete geçti. Londra, Türkiye'ye seyahat eden turistlere acil bir uyarıda bulundu.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son dönemde Türkiye’de tatil yapan turistlerde görüldüğü belirtilen “salmonella” vakaları nedeniyle çok sayıda kişinin hastalanması üzerine Birleşik Krallık, Türkiye’ye seyahat eden turistlere acil bir uyarıda bulundu.

İngiliz basını Daily Express’in aktardığına göre, Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), bu yıl İngiltere’de görülen yüzlerce Salmonella vakasının Türkiye’ye yapılan seyahatlerle bağlantılı olduğunu duyurmuştu.

Son olarak İngiliz hükümeti de konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.
Uyarının yer aldığı açıklamada “Güneş kremi sürün, su için ve muz yiyin…” ibaresi yer aldı.
Hükümetin yayınladığı temel listede şapka ve güneş gözlüğü de bulunuyor.

Birleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), çoğu kişinin güvenli ve sağlıklı yolculuklar yapmasına rağmen, Türkiye’den ishal ve benzeri hastalıklar gibi mide-bağırsak enfeksiyonlarıyla dönen yolcularda artış olduğunu söyledi.

heka reklam heka

Bu yılın başından beri 241 Salmonella enteritidis vakası tespit edildi.

Ajans ayrıca gıda kaynaklı hastalıkları önlemek için pastörize süt ürünlerine, yakın zamanda hazırlanmış iyice pişirilmiş gıdalara ve muz ve portakal gibi soyulabilen meyvelere bağlı kalmayı tavsiye etti. Uyarıda şişelenmiş su içilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Hükümet dairesi, “İklim değişikliği nedeniyle, sivrisinek kaynaklı bazı daha ciddi enfeksiyonların, anakara Avrupa’daki popüler tatil yerleri de dahil olmak üzere daha önce bulunmadıkları yeni bölgelere yayıldığını görüyoruz” dedi.

Ajans, ısırılmamak için ‘bol giysiler giyin, uzun kollu ve uzun pantolonlar giyin, açıkta kalan deriyi örtün ve böcek kovucu kullanın’ dedi.

İngiliz hükümetinin sağlıklı gıdalar listesinin başında peynir, yoğurt ve süt gibi “güvenli” gıdalar da bulunuyor. Yetkililer bu yılın başından beri en az 241 salmonella vakasının tespit edildiğini de açıkladı. İngiliz tatilcilerin gözleri önünde pişen yemekler ve kabuklu meyveleri tercih etmesi gerektiğini belirten yetkililer, “İklim değişikliği sebebiyle çok ciddi sivrisinek nedenli enfeksiyonlar oluşabilir” açıklamasını yaptı.

İngiltere’den yeni seyahat uyarısı: Türkiye’ye gidenler şişe suyu kullanın!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!