İngiltere’yi sarsan öneri: Emeklilik yaşı 75’e çıkarılsın

İngiltere'nin eski Brexit müzakerecisi Lord David Frost, günümüzde insanların daha uzun süre çalışacak kadar dinç olduğu konusunda ısrar ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muhafazakar Parti’nin ileri gelenlerinden ve eski Brexit müzakerecisi David (Lord) Frost, kamu harcamalarını azaltmak amacıyla Birleşik Krallık’ta emeklilik yaşının 75’e yükseltilmesini önerdi.

İngiltere’de emeklilik yaşı son beş yılda zaten iki kez yükseltildi.

Frost, Muhafazakar Parti’nin Manchester’daki yıllık konferansında yaptığı bir konuşmasında sırasında, “Gerçek şu ki, bu sorunu (kamu harcamalarının azaltılması) çözmek için emeklilik yaşının oldukça uzun bir yol kat etmesi gerekeceğini düşünüyorum. Bana orta vadede bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu bu gibi görünüyor.” dedi.

Britanya’da 2010’dan bu yana Muhafazakar hükümet görevde. Yüksek harcamalarıyla bilinen muhafazakar hükümetin başlangıçtaki bazı kesintilerine rağmen, harcamaları son yıllarda şişti.

heka reklam heka

Hükümet istatistiklerine göre, sağlık hizmetleri, sosyal yardımlar ve emekli maaşlarını da içeren hizmetlere yönelik yıllık harcamalar, bir önceki yılki 713,1 milyar sterlinden (866 milyar dolar) 2022-23’te 784 milyar sterline (953 milyar dolar) yükseldi.

Lord Frost Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Harcamalar büyük oranda sağlık, emeklilik ve sosyal yardımlara gidiyor. Eğer bunlarla mücadele etmezseniz, aslında hiçbir şeyle mücadele etmiyorsunuz demektir. İnsanlar eskisinden çok daha sağlıklı ve emeklilik yaşının yükselmesi gerektiğini düşünüyorum.”

Frost, 70’e yükseltilmesi gerekip gerekmediği yönündeki soruya ise “oldukça yüksek olmalı, 75…” cevabını verdi.

1948 ile 2010 yılları arasında Britanyalılar, kadınlarda 60, erkeklerde ise 65 yaşında devlet emekli olabiliyordu. Bu sayı, 2018’de her iki cinsiyet için 65’e eşitlendi ve 2020’de 66’ya çıkarıldı. Bu sayının 2028’de 67’ye, 2046’da ise 68’e çıkarılması planlanıyor, ancak bu tarihler şu anda gözden geçiriliyor ve öne alınabilir.

Şu anda Birleşik Krallık’ta çalışma çağındaki her 100 kişiden 65 yaş üstü olan 28 kişi bulunuyor. Ancak 2050 yılına kadar bu oranın 100’de 36’ya ulaşacağı tahmin ediliyor.

İngiltere’yi sarsan öneri: Emeklilik yaşı 75’e çıkarılsın
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!