İngitere’de özel eğitim merkezleri açılacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara merkezli İnternational Sosyal Hizmet A.Ş’yi temsilen Hüseyin Arabasüren ve Akın Koyuncu, Türkiye Cumhuriyet Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş’ı makamında ziyaret ettiler. Koyuncu ve Arabasüren temsil ettiği şirketin Londra bölgesi ile İngiltere ve Avrupa’nın diğer ülke ve kentlerinde yapmayı planladığı yatırım ve hizmetleri hakkında Büyükelçi Osman Koray Ertaş’ı bilgilendirdi.

Görüşmede, yapmayı planladıkları yatırımların ağırlıklı olarak otizm, DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), Disleksi, Sosyal Anksiyete Bozukluğu, TOCD (Tutturmalı Obsesif-Kompulsif Bozukluk), Asperger Sendromu ve Bakıcı Kadın Sendromu gibi sorunları olan çocukların eğitimlerine yönelik özel eğitim merkezleri açmaya yönelik olduğunu dile getiren Hüseyin Arabasüren, yapılacak yatırım planlaması çerçevesinde öncelikli olarak Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği‘nin diğer ülkelerinde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 45 şubeden oluşan Özel Eğitim Merkezleri açmak istediklerini belirtti.

 

ÖZEL EĞİTİM TURİZMİ

Türkiye Cumhuriyet Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, heyeti makamında kabul etti.

Açmayı hedefledikleri kurumlarda hareket eğitimi, ergoterapi ve özel eğitim verilmesinin yanı sıra, tıpkı sağlık turiziminde olduğu gibi, Türkiye’de verilmek üzere, yoğunlaştırılmış özel eğitim programlarının da pazarlanmasıyla, bir bakıma “Özel Eğitim Turizmi” başlatmayı da amaçladıklarını ifade eden Arabasüren: “Ülkemizde son 20 yılda özellikle Otizm ve türevi sendromlar gözlenen çocukların eğitiminde ortaya konulan eğitim modelleri oldukça başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Bu modeller başta İngiltere ve Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız tarafından çok fazla ilgi görmektedir. Öyle ki, her yıl binlerce aile, çocuklarının bu yoğun eğitimden yararlanabilmeleri için Türkiye’ye gelmektedirler. Bu eğitim modeli için Türkiye’nin tercih edilmesinin başlıca iki nedeni vardır:  Birincisi Türkiye’nin son 30 yılda alanda yetişen meslek profesyonellerinin (Özel Eğitim Uzmanı, Ergoterapist, Engellilerde Spor ve Hareket Eğitimi Öğretmeni, Dil ve Konuşma Terapisti, Oyun Terapisti …) niteliği ve sayısının artmış olması… İkincisi de İngiltere ve AB ülkelerinde özellikle erken çocukluk yıllarında özel eğitime ulaşmakla ilgili bazı sıkıntıların olması” öne çıkmamıza neden oluyor şeklinde konuştu.

heka reklam heka

AVRUPA GENELİNDE 45 ŞUBE AÇILMASI PLANLANIYOR

Söz konusu ülkelerde 4,5 – 5 yaşına kadar kesin tanı konulamaması üzerine bazı prosedürlerin uygulandığını, 2 yaş itibariyle belirtileri gözlemlenebilen Otizm Spektrum Bozukluğu ve türev sendromlarda ailelerin ilk belirtilerle birlikte kısa zamanda nitelikli eğitime ulaşamadıklarını belirten Hüseyin Arabasüren, bu durumun ise aileleri özellikle Türkiye gibi ülkelerde arayışlara sürüklediğini dile getirdi. Bu ihtiyacı gören firmalarının girişimlerini hızlandırarak 5 yıl içerisinde İngiltere, Almanya ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde belirlenecek lokasyonlarda Sponsorship lisanslarıyla Türkiye’den götürülecek mesleki personellerin de çalışacağı en az 45 şube açmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Hüseyin Arabasüren, firma olarak hedeflerinin 5 yılın ardından global bir marka olarak başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, bir franchising sistemi kurarak markalarının dünyanın diğer bölgelerine ulaşmasını sağlamak olduğunu da ifade etti.

BÜYÜKELÇİ ERTAŞ: “ÇOK DEĞERLİ VE ANLAMLI BİR YATIRIM“

Bilgilendirmenin ardından misafirlere hitap eden Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türkiye’den “Özel Eğitim Turizmi” hedefiyle bölgelerine yapılması planlanan yatırımın hem Türkiye hem de burada bu hizmetlerin sunulacağı kişiler açısından çok değerli olduğunu dile getirirken, Büyükelçilik olarak bu ve benzer girişimleri desteklediklerini ifade etti.

KURULMASI ÖNGÖRÜLEN MERKEZLER HAKKINDA

Açmayı hedefledikleri özel eğitim merkezlerinin fiziki özellikleri hakkında da bilgi veren Hüseyin Arabasüren: “Açılması planlanan her bir eğitim merkezi en az 500 metrekare kapalı alan ve 200 metrekare bahçesi olan, hareket eğitimi ve ergoterapi salonu, Snoezellen, oyun ve bireysel eğitim odaları ile idari birimler ile veliler için kafeterya ve bekleme alanı bulunan kompleksler şeklinde planlanmaktadır” dedi.

İngitere’de özel eğitim merkezleri açılacak
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!