1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. iOS 17 güncellemesinde hata: Yüklenen iPhone’ların sesi kısıldı

iOS 17 güncellemesinde hata: Yüklenen iPhone’ların sesi kısıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple, iOS 17 güncellemesi ile birlikte düzinelerce yeni iPhone özelliğini sunmasının yanı sıra, zil sesi ve uyarı sesleri koleksiyonunu da güncelledi. Gelen uyarılar, metin uyarıları ve daha fazlası için Sesler ayarında seçim yapabileceğiniz bir dizi yeni ton var.

Varsayılan uygulama bildirim sesleri de değişti. Klasik ‘Tri-tone’ yerini ‘Ribaund’a bıraktı. Ancak, bazı kullanıcılar yeni bildirim seslerini pek beğenmedi ve iOS kullanıcılar için geriye dönüş imkanı vermiyor. iOS 17 yayınlandığından beri iPhone müşterileri sosyal medyada yeni seslerle ilgili düşüncelerini dile getiriyor. Bazı kullanıcılar yeni ses tonundan duydukları memnuniyeti dile getirirken, bazıları ise bu değişiklikten rahatsız.

Elbette bunların bir kısmı, kullanıcıların hangi sesleri tercih ettiğine ilişkin kişisel tercihlerden kaynaklanıyor. Yine de Apple’ın dikkate alması gereken, elle tutulur somut bir şikayet var. Birçok kullanıcı yeni ‘Ribaund’ sesinin çok sessiz olduğunu söylüyor. ‘Tri-tone’ nispeten yüksek sesli olsa da, Ribaund biraz yankı ile daha sessiz iki notanın daha ince bir kombinasyonu ve güncelleme sonrası çok az duyuluyor.

Geriye dönüş yok

Özellikle telefon cebe veya çantaya gömüldüğünde, boğuk sesi duymak ‘Tri-tone’a göre daha zor. Kullanıcılar bunun sonucunda gelen bildirimleri kaçırdıklarını söylüyor. İlgili dokunsal titreşim de daha zayıf ve hissedilmesi daha zor. Tüm bu şikayetlere karşın Apple şu anda farklı bir uygulama bildirim uyarısı sesi seçmenin veya bu seslerin ses seviyesini değiştirmenin bir yolunu sunmuyor.

heka reklam heka

Ayarlar -> Sesler bölümünde kendi zil sesinizi, metin tonunuzu, posta ve takvim uyarıları gibi sistem uygulamaları için uyarı seslerini seçebilirsiniz. Ancak bu seçenekler üçüncü taraf uygulamalardan gelen uyarıların seslerini etkilemiyor. iOS 17’den itibaren Ayarlar uygulaması, üçüncü taraf uygulamaların çıkardığı sesleri değiştirmek için hiçbir denetim sunmuyor.

Anlık bildirimler için kendi özel seslerini kullanan üçüncü taraf uygulamalar bunu yapmaya devam edecek. Ancak Twitter ve Facebook gibi sosyal medya uygulamaları da dahil olmak üzere birçok uygulama özel bir ses içermiyor ve sistem varsayılanına güveniyor. Bu uygulamalar için iPhone kullanıcıları artık isteseler de istemeseler de ‘Ribaund’ sesini duyacaklar.

iOS 17 güncellemesinde hata: Yüklenen iPhone’ların sesi kısıldı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!