İsveç’te ‘Kur’an-ı Kerim yakılması’ olayları: 20 polis aracı yakıldı, 26 kişi tutuklandı

İsveç'te 'Kur'an-ı Kerim yakılması' toplantıları sonrası yaşanan şiddet olaylarında en az 26 kişi tutuklandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Emniyet Genel Müdürü Anders Thornberg, 4 gündür devam eden gösterilerde 26 polis ve halktan 14 kişinin yaralandığını, 20 polis aracının da yakılarak tahrip edildiğini kaydetti.

Norrköping’deki yaklaşık 150 protestocunun memurlara taş attığını ve arabaları ateşe verdiğini kaydeden Thornberg, polisin meşru müdafaa için silah kullandığını ve açılan ateş sonucu 3 kişinin yaralandığını aktardı.

Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan’ın liderliğindeki göçmen ve İslam karşıtı grup Hard Line geçtiğimiz perşembe gününden bu yana Kur’an yakma toplantıları düzenledi.

Stockholm, Malmö, Orebro, Linkoping, Norrköping ve Landskrona’da şiddet olayları rapor edildi.

Paludan, Facebook’tan yaptığı açıklamada İsveç makamlarının ‘kendisini korumaktan aciz oduğu için” Pazar günü planlanan iki gösteriyi iptal ettiğini söyledi.

Aşırı sağcı Paludan, “Polis otoritesinin yetersizliği nedeniyle ciddi şekilde yaralanır veya ölürsem İsveçliler, Danimarkalılar ve diğer kuzeyliler için çok üzücü olur.” şeklinde yazdı.

İsveç’in ünlü kriminolog uzmanı Prof.Dr. Leif G.W. Persson, polisin aşırı sağcı siyasetçi Paludan’a Kur’an-ı Kerim yakma izni vermesini büyük bir hata olarak değerlendirdi.

Aynı zamanda İsveç vatandaşlığına da sahip olan Danimarkalı avukat Paludan, 2017 yılında Stram Kurs’ı (Hard Line) kurdu. Paludan, iki yıl önce İsveç’te benzer Kur’an yakma toplantıları düzenlemişti.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, polis korumasında İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılma provokasyonunu asla kabul etmediklerini belirterek, Türkiye’nin hassasiyetlerini İsveç Dışişleri Bakanlığına ilettiğini söyledi.

Yunt, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın, Paskalya tatilinde İsveç’in çeşitli kentlerinde polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakmasının bir açıklaması olmadığını belirtti.

Türkiye’nin bu konuda rahatsızlığını ve hassasiyetlerini İsveç Dışişleri Bakanlığına ilettiğini aktaran Yunt, “Yetkililer, bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.” ifadesini kullandı.

Paludan, Paskalya tatili boyunca İsveç’in başkenti Stockholm ile Malmö, Norköpin ve Jönköping kentlerinde Müslümanların kalabalık yaşadığı mahalleler ve cami önlerinde polis korumasında Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonunda bulundu.

Paludan’ın durdurulmasını isteyen karşı göstericiler de yollarda lastikler yakarak, polise taşlarla saldırmıştı.

Euronews

İsveç’te ‘Kur’an-ı Kerim yakılması’ olayları: 20 polis aracı yakıldı, 26 kişi tutuklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!