Japonya Prensesi halktan biriyle evlenerek kraliyet statüsünü kaybetti

Japonya Prensesi Mako, erkek arkadaşı Kei Komuro ile evlendi. Japon yasalarına göre, kadın kraliyet ailesi üyeleri halktan biriyle evlenmeleri durumunda statülerini kaybediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japonya Prensesi Mako, 2012 yılında Tokyo’da üniversitede tanıştığı erkek arkadaşı Kei Komuro ile evlendi. Prenses Mako bu evlilikle birlikte kraliyet statüsünü kaybetti.

SADECE KADINLAR STATÜLERİNİ KAYBEDİYOR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre evlilik için kraliyet töreni de yapmayan Prenses Mako, kraliyet ailesinden ayrılan kadın üyelere sunulan ödemeyi de geri çevirdi. Japon yasalarına göre, kadın kraliyet ailesi üyeleri halktan biriyle evlenmeleri durumunda statülerini kaybediyor. Ancak ailenin erkek üyeleri için böyle bir şart koşulmuyor.

‘DÜNYAYA BİR KEZ GELİYORUZ’

Japonya İmparatoru Naruhito’nun yeğeni olan Prenses Mayo, her iki geleneği de geri çeviren ilk kadın kraliyet üyesi oldu. Çiftin, evlilik sonrasında Komuro’nun avukat olarak çalıştığı ABD’ye taşınması bekleniyor. Basın toplantısı düzenleyen çift, Japonya’da evlenmeleri gerektiğini düşünenlerden özür diledi. Mayo, “Sadece bir kez dünyaya geliyoruz. Ben de bu hayatı sevdiğim insanla geçirmek istedim” dedi.

MADDİ SORUNLAR NEDENİYLE DÜĞÜN ERTELENMİŞTİ

Japon İmparatorluk Sarayı Ajansı, çiftin geçtiğimiz yıllar içerisinde medyada sıkça yer almasının Prenses Mako’da travma sonrası stres bozukluğu yarattığını bildirmişti. Prenses Mako’nun ilişkisi ülkede tartışmalarla karşılanmıştı. 2017’de nişanlanan çift, ertesi yıl için bir evlilik planlamıştı. Ancak Komuro’nun annesinin maddi sorunlarıyla ilgili çıkan haberler nedeniyle düğün ertelenmişti.

Basında çıkan haberlere göre Komuro’nun annesi eski nişanlısından borç para almış ancak bunu geri ödememişti. Kraliyet düğünün gecikmenin bu sebeple olduğunu yalanlamıştı. Ancak Veliaht Prens Fumihito, para meselelerinin evlenmeden önce ele alınmasının önemli olduğunu söylemişti.

 

(Kaynak: BBC Türkçe)

Japonya Prensesi halktan biriyle evlenerek kraliyet statüsünü kaybetti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!