Kağan Güner’in “Nobody was a Foreigner” sergisi Londra’da açıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Newington Green’in unutulmayan çok yönlü sanatçısı Kağan Güner’in “Nobody was a Foreigner” (Hiç Kimse Yabancı Değildi) adlı sergisi 1 Haziran’da Newington Green Meeting House’da ziyarete açıldı.

 

Sanatçının 1991- 2006 yılları arasında yaptığı 25 çalışmadan oluşan serginin açılışı ve öncesindeki panel, sanatseverlerin, semt sakinlerinin ve sevenlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Kağan Güner’in oğlu Temmuz Güner’in yaptığı panel Newington Gereen Meeting House’un Kültürel Miras Proje Müdürü Banu Aydinoglugil’in açılış konuşması ile başladı. Ardından Deniz Güner’in hazırladığı “Kendi Sözleriyle Kağan Güner” başlıklı video izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Güner, 2003 yılında Amerika’nın Irak işgaline karşı yapılan Savaş Karşıtı yürüyüş sonrasında “Socialist Worker” gazetesine verdiği röportajda “2003 Şubat ayında 2 milyon kişinin katılımıyla savaşa karşı yaptığımız yürüyüşte hiç kimse yabancı değildi. Hepimiz birdik!” sözleriyle kendini ifade etmişti. Sanatçının bu sözleri çerçevesinde gerçekleşen panele Sheffield Üniversitesi’nden mimar, şehir planlamacısı ve eğitimci Emre Akbil “Kentsel Müşterekler ve Kollektif Kırılganlık”, Kent Coğrafyacısı ve Adli Sosyal Hizmet Uzmanı Can Yıldız ise “Diyalektik Yabancılaşma” adlı sunumlarıyla katıldılar.

Üniversite yıllarından itibaren yakın arkadaşı olan psikoterapist ve belgesel film yapımcısı Ufuk Genç, Kağan Güner’le ilgili anılarını keyifli bir sohbetle aktararak izleyicileri gülümsetti.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Sheffield Üniversitesi Tarih ve Politika öğrencisi Temmuz Güner konuşmasında “kimlik ve aidiyet” ilişkisine değinirken “farklı olmak, çok renkli olmak demek ve bu harika bir şey. Bu nedenle göç etmiş bir ailenin çocuğu olmaktan gurur duyuyorum, tıpkı babamın kendi kimliğiyle gurur duyduğu gibi” sözleriyle kendini ifade etti.

Kağan Güner’in sergilerinin küratörlüğünü yapan eşi Yaprak Güner, tasarımcı ve sanatçılardan oluşan bir danışma kurulu eşliğinde Türkiye’de gerçekleştirdikleri sergilerden bahsettiği konuşmasında Güner’in yerelden evrensele uzanan sanatçı yönünü vurguladı. Önümüzdeki dönemde de yeni sergiler aracılığıyla sanatçıyı tanıtmaya devam edeceklerini söylerken, Aralık ayında İzmir Büyükşehir bünyesinde restrospektif bir sergi planladıklarını aktardı.

29 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek olan “Nobody was a Foreigner” sergisi Newington Green Meeting Hall’da Perşembe ve Cuma günleri, 12-6 pm saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Kağan Güner’in “Nobody was a Foreigner” sergisi Londra’da açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!