Kripto para şirketi ICRYPEX’in sahibi Gökalp İçer’e yurt dışı yasağı

Azerbaycanlı üç diplomatın şikâyeti üzerine hakkında soruşturma açılan ve 7 buçuk yılla İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan kripto para şirketi ICRYPEX'in CEO'su Gökalp İçer'e yurt dışı yasağı getirildi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kara para aklayan fenomenler, kripto vurgunları ve tutuklamalar, yüksek kâr vaadiyle dolandırılan ünlü isimler Türkiye’nin gündemindeki yerini korurken yeni bir gelişme daha yaşandı.

Kripto para şirketi ICRYPEX’in sahibi Gökalp İçer ve şirketinde SGK’lı olarak çalıştığı tespit edilen Murat Şirinov hakkında üç Azerbaycanlı diplomat dolandırıldıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunda bulunan Azerbaycanlı diplomatların Türk Devletleri Teşkilatı Sekreteryası’nda görevli Farrukh Jumayev, Hasanali Hasanov, Jeyhun Shahverdiyev olduğu bilgisine 12punto ulaştı.

Üç diplomatın suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında soruşturma başlatılmış, ICRYPEX’in sahibi Gökalp İçer, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2023/376 E numaralı doyası ile dolandırıcılık suçlamasıyla 7 buçuk yılla yargılanmaya başlamıştı.

Azerbaycanlı diplomatların suç duyurusunda bulunmasının ardından şüpheliler Murat Şirinov ile Gökalp İçer’in yargı süreci, çeşitli medya organlarında yer aldı ancak bir süre sonra Gökalp İçer ve avukatının girişimleriyle haberler mahkeme kararı olmadan yayından kaldırıldı.

12punto.com.tr’nin haberine göre  müştekiler Farrukh Jumayev, Hasanali Hasanov, Jeyhun Shahverdiyev’in ifadelerinden elde edilen bilgilere göre Murat Şirinov, kendisini Amig Capital Limited Şirketi’nin sahibi olarak tanıttı.

Şirinov, diplomatlara, yatırım yapmaları halinde her ay düzenli olarak yüksek kâr payı verme vaadinde bulundu ve yatırımlarının Meta Trader adlı uygulama üzerinden takip edileceğini, tek seferde 50 bin dolar verdikleri takdirde ise ortaklık yüzdesi verileceğini belirtti.

Şikâyetçi diplomatlardan Jeyhun Shahverdiyev’in yüksek kâr beklentisiyle ilk etapta parça parça ve elden olmak üzere toplamda 110 bin dolar ve 31 bin Euro verdiği, ardından diğer diplomatların da ödeme yaptığı, toplamda 350 bin doları aşan paranın ise geri alınamadığı öğrenildi.

Hesaplarını Meta Trader adlı uygulama üzerinden takip eden diplomatlar, bir süre sonra dolandırıldıklarını düşünerek Şirinov ile İçer’den ana paralarını ve kâr paylarını talep etti.

Ancak Murat Şirinov, üç diplomata ICRYPEX’in CEO’su Gökalp İçer’in lisans sahibi olduğu Meta Trader uygulamasının lisansının iptal edildiğini söyledi.

Hesaplarına erişemeyen diplomatlardan Hasanali Hasanov, ifadesinde şüphelilerden Murat Şirinov’un bir süre kendisini Gökalp İçer ile tanıştırmadığını, paralarını alamadıkları süreçte İçer’in ofisine gittiklerini, Şirinov ile Gökalp İçer’in kendi aralarında farklı bir odaya geçerek toplantı yaptıklarını ve iyi polis-kötü polisi oynadıklarını ileri sürdü.

Diplomatların dolandırıcılık şikâyetini 2023 yılının başında yaptığı, iddianamenin ise 2023 yılının ekim ayında hazırlandığı öğrenildi.

12punto.com.tr’nin sorularını yanıtlayan müşteki avukatı, sürecin devam ettiğini doğruladı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Gökalp İçer ve Murat Şirinov’a kaçma şüpheleri bulunduğu için dışına çıkış yasağı getirildi.

İçer’in avukatı Özge Özkan adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağına itiraz etti ancak itiraz reddedildi.

Murat Şirinov’un da kanser hastası annesini görme gerekçesini öne sürerek Azerbaycan’a gitmek için yurt dışı yasağının kaldırılması talep etti.

ICRYPEX’in CEO’su Gökalp İçer ve Murat Şirinov, 18 Aralık 2023 tarihinde hâkim karşısına çıkacak.

Kripto para şirketi ICRYPEX’in sahibi Gökalp İçer’e yurt dışı yasağı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!