Londra Büyükelçiliği konutunda “TürkEge lezzetleri” tanıtıldı

Londra Büyükelçiliği konutunda düzenlenen Türk Mutfağı Haftası etkinliğinde, Türk lezetleri tanıtıldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

T.C. Cumhurbaşkanlığı ve Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle, ülkemizde ve yurtdışı temsilciliklerimizde 21-27 Mayıs 2024 tarihlerinde kutlanan Türk Mutfağı Haftası kapsamında, Londra Büyükelçiliği konutunda “TürkEge lezzetleri” tanıtıldı.

Sürdürülebilirlik ve şifa temelinde geliştirilen Türk mutfağının birbirinden lezzetli ve atıksız reçetelerinin öne çıkarıldığı etkinlikte, UNESCO Dünya Miras Alanlarının da bulunduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinin video tanıtımı yapıldı.

Londra’da mukim yabancı diplomatlar, Birleşik Krallık makamları ve Türk toplumundan isimlerin katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Türk mutfağının aileyi ve toplumu birleştirici rolüne dikkat çekti. Zeytinyağlı Ege-Akdeniz yemeklerinin sağlıklı ve sürdürülebilir özelliklerini vurgulayan Büyükelçi Ertaş, “sıfır atık” ilkesinin geleneklerimizin bir parçası olduğunu, Türk mutfağının geleneksel olarak bu ilkeye dayandığını, Sayın Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan sıfır atık projesinin de toplum tarafından sahiplenildiğini ifade etti.

heka reklam heka
Ayşe Özgür ve Asena Balsarı

Etkinlikte ayrıca tanınmış Şef Hüseyin Özer ile zeytinyağı üreticileri Ayşe Özgür ve Asena Balsarı da birer konuşma yaparak katılımcılarla geleneksel mutfak kültürümüz ile zeytin ve zeytinyağı temelli tariflerin inceliklerini paylaştılar.

 

Ege ve Akdeniz bölgelerinden geleneksel lezzetlerin ikram edildiği etkinlikte, konuklar ayrıca zeytinyağı tadımı yapma fırsatı da buldular.

Londra Büyükelçiliği konutunda “TürkEge lezzetleri” tanıtıldı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!