Londra’da genç virtüözler buluşması

Keman sanatçısı Ezo Sarıcı, kornocu Annemarie Federle ve piyanist Dafydd Chapman’den oluşan Trio Arisonto ilk konserinde göz kamaştırdı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazandıkları yarışmalarla genç yaşlarda adlarını duyuran kemancı Ezo Sarıcı, kornocu Annemarie Federle ve piyanist Dafydd Chapman’den oluşan Trio Arisonto ilk konserinde göz kamaştırdı.

21 Ekim Perşembe akşamı St Stephen’s Church’de, 22 Ekim Cuma akşamı St James’ Church’de iki ayrı konser veren Trio Arisonto konser repertuarlarında seçtikleri zorlu eserlerle dikkatleri çekti. Enstrümanlarının virtüözlük düzeyinde baş yapıtları olarak kabul edilen özel besteleri büyük bir incelikle yorumlayan genç müzisyenlerin birliktelikleri erken zirve olarak değerlendiriliyor.

Üç üyesinin de Kraliyet Müzik Akademisi (Royal Academy of Music) ikinci sınıfta okumakta olan Trio Arisonto, korno, keman ve piyano gibi müzik tarihinde ender rastlanan yapısıyla oldukça kendilerine has bir ses rengi yakaladılar.

Kornocu Annemarie Federle’nin sergilediği Romantik hareketin öncü bestecilerinde Schumann’ın korno için bestelediği “Adagio and Allegro” adlı eserleriyle açılan konser piyanist Dafydd Chapman’in sunduğu Debussy’in piyano “Prelude”leriyle devam etti. İlk yarının finalinde sahneye çıkan kemancı Ezo Sarıcı, 20. yüzyılın önemli bestecilerinden Ravel’in keman virtüözleri için yazdığı “Tzigane”ı (Çingene) yorumladı.

Solo olarak tamamlanan ilk yarının ardından konserin ikinci yarısında Brahms’ın “Horn Trio Op. 40” adlı eserini üçlü olarak sunan Trio Arisonto konser sonu yoğun alkış üzerine caz tarihinin önemli bestecilerinden Astor Piazzolla’nın “Libertango” adlı ünlü eserini kendi düzenlemeleriyle icra etti.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu kurucu üyelerinden ve İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Jale Özer, dil bilimci, gazeteci ve eğitmen Ayşegül Bıçkıcı ve işadamı Önder Şahan’ın da aralarında bulunduğu geniş bir müziksever topluluğu konserleri izledi.

İtalya Kültür Bakanlığı himayesindeki Culture Festival (Sardegna) ve Tas Restaurant tarafından desteklenen konserlerde Kraliyet  Müzik Akademisi öğrencilerinden oluşan geniş ve coşkulu bir grubun yanı sıra çocuklarını müziğe teşvik etme amacını taşıyan Türkiyeli aileler de çocuklarıyla birlikte seyirciler arasındaydı.

Londra’da genç virtüözler buluşması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!