Norveç’te bir toplu yemekte 120 kişiye Omicron bulaştı

Norveç'te topluca yenen bir Noel yemeğinin 120 katılımcısının Omicron varyantına yakalandığı açıklandı. Varyantın, kısa süre önce Güney Afrika'ya giden kişilerden bulaştığı düşünülüyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Korona virüsünün çok sayıda mutasyon içeren yeni varyantı Omicron’un yayılma hızına dair bilimsel araştırmaların sonuçları beklenirken, Norveç’te toplu bir Noel yemeğine katılan 120 kişide bu varyant tespit edildi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü’nün açıklamasına göre, başkent Oslo’daki Louise isimli restoranda 18 Kasım’da topluca yenilen yemek, Norveç Enerji Şirketi Scatec tarafından verildi ve katılımcılar arasında, Güney Afrika’daki iş gezisinden gelenler bulunuyordu.

Varyantın bu kişiler aracılığıyla bulaştığı belirtildi.

BELEDİYE YEMEĞE KATILANLARI ARIYOR

Oslo Belediyesi, 18 Kasım’da söz konusu restoranda bulunanlardan, belediye ile iletişime geçmesini istedi.

Oslo Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ilk belirlemelere göre söz konusu yemeğe katılan en az 50 kişide Omicron varyantının tespit edildiği, bu sayının artmasının beklendiği ve temaslı kişiler üzerinden takip yapılarak salgının kontrol altına alınmaya çalışıldığı kaydedilmişti.

‘OMİCRON AVANTAJA DÖNÜŞEBİLİR’ İDDİASI

Norveç Sağlık Müdürü Yardımcısı Espen Rostrup Nakstad ise devlet televizyonu NRK’ye yaptığı açıklamada, “Covid-19’un Omicron varyantının avantaja dönüşebileceğini” savundu.

Nakstad, “Omicron’un semptomlarının çok hafif olduğu ve hastalığın hafif belirtilerle seyrettiği rapor ediliyor. Eğer böyleyse, insanları ciddi şekilde hastalandırmadan ve sağlık sitemini zorlamadan Covid-19’a karşı geniş bir bağışıklığa yol açabilir. Zaten istenen sonuç da bu.” ifadelerini kullandı.

Norveç’te şimdiye kadar 282 bin 918 kişide Covid-19 vakası tespit edilirken, virüs nedeniyle 1093 kişi hayatını kaybetti.

Norveç’te bir toplu yemekte 120 kişiye Omicron bulaştı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!