Popülizmde son nokta: Bedava saç ektirme Güney Kore’de seçim vaadi oldu

Güney Kore, iktidar partisinin başkan adayı Lee Jae-myung'un 'bedava saç ektirme' vaadini tartışıyor. Sağlık sigortasının saç ektirmeyi kapsamasını vaat eden Lee, popülizmle suçlanıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güney Kore, mart ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde sosyal güvenlik sigortasının saç ektirilmesini karşılayıp karşılamamasını tartışıyor. Seçim öncesi genellikle Kuzey Kore’nin nükleer programı, ABD’yle ilişkiler veya ekonomi gibi ‘normal’ meselelere gömülen ülkede, bu kez saç dökülmesi gündemde.

‘VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜ’ ÇERÇEVESİNDE SAVUNDU

Tartışma, iktidardaki Demokratik Parti’nin cumhurbaşkanı adayı Lee Jae-myung’un ‘bedava saç ektirme’ vaadiyle patlak verdi. Lee, her beş kişiden birinin saç dökülmesi sorunu yaşadığı ülkede, ‘saç çıkarma tedavilerinin ulusal sağlık sigortası tarafından karşılanması gerektiğini’ söyledi. Bir parti toplantısında konuşan Lee, saç dökülmesi tedavisinin ‘vücut bütünlüğü’ ilkesi çerçevesinde sigortadan sağlanması gerektiğini, ülkede neredeyse 10 milyon kişinin bu sorunu yaşadığını savundu.

Facebook hesabından yaptığı paylaşımda da, “Lütfen bize, saç dökülmesine karşı tedavilerde nelerden rahatsız olduğunuzu ve ne konuda politika üretilmesi gerektiğini söyleyin. Saç dökülmesi konusunda mükemmel bir politika sunacağım” dedi.

‘SEN BAŞKANLIK SARAYINA EKECEĞİM’

Lee’nin bu açıklaması, özellikle kellik sorunu yaşayan kişilerin yazıştığı çevrimiçi forumlardan büyük destek aldı. Kullanıcılar, “Kardeşim Jae-myung. Seni seviyorum. Seni başkanlık sarayına ekeceğim” ve “Sayın Başkan! Kore’de kellere ilk kez yeni bir umut veriyorsunuz” gibi paylaşımlar yaptı.

‘SORUMSUZ BİR ÖNERİ’

Ancak Lee, popülist vaadiyle ulusal sağlık sigortası sistemini riske atmakla suçlanıyor. Eski bir doktor olan muhalif başkan adaylarından Ahn Cheol-soo, Lee’nin önerisini ‘sorumsuz’ olarak niteleyip, kendisinin seçilmesi halinde saç dökülmesiyle ilgili ilaçların fiyatlarını düşürmeyi ve yeni tedavilere yatırım yapmayı vaat etti.

‘SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKER’

Jeju Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Lee Sang-ee, ciddi hastalıklar yaşayan kişilere yardım etmeyi amaçlayan ulusal sağlık sigortasının saç dökülmesine yüz milyarlar harcaması halinde çökebileceğini söyledi. Muhafazakâr Munhwa Ilbo gazetesi de başyazısında “Lee’nin fikri saç dökülmesinden endişe eden birçok kişiye gerekli bir adım gibi görünebilir ama devletin sigorta programının istikrarını kötüye götürebileceği düşünüldüğünde, ağır popülizmden başka bir şey değil” eleştirisi yöneltti.

Güney Kore’de kaç kişinin saç dökülmesinden şikayet ettiği bilinmiyor. Yerel basındaki haberlere göre, her beş kişiden biri bu sorunu yaşıyor. Ülkede ulusal sağlık sigortası, saç dökülmesi tedavisini ancak belirli hastalıklardan kaynaklandığı durumlarda karşılıyor.

Popülizmde son nokta: Bedava saç ektirme Güney Kore’de seçim vaadi oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!