Rusya’da darbe girişimi: Wagner Grubu kimdir? Wagner Grubu’nun kaç askeri var?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Putin yönetimine başkaldıran Wagner Grubu Rusya’da darbe girişimine teşebbüs etti. Bu olay dünya kamuoyuna otururken birçok sosyal medya kullanıcısı Wagner Grubu’nun kim olduğunu araştırmaya başladı. Peki Wagner Grubu kimdir? Wagner Grubunun kurucusu kimdir? Wagner Grubu’nun kaç askeri vardır? İşte detaylar…

 

Rusya’daki darbe girişimi dünya kamuoyunun gündemine oturdu. Rusya’nın paralı ordusu Wagner Grubu, kendi ordusu tarafından kamplarının vurulduğu iddia ederek isyan başlattı. Vladimir Putin’in özel ordusu olarak da adlandırılan Wagner Grubu’nun kim olduğu sosyal medyada merak konusu oldu.

WAGNER GRUBUNUN KURUCUSU KİMDİR?

heka reklam heka

Rusya’daki Wagner Grubu, aslında özel bir askeri şirket olan “Wagner Özel Askeri Grubu” olarak bilinen bir paramiliter özel kuvvetler birimidir. Grup, 2014 yılında Rus vatandaşı Dmitriy Valeryeviç Utkin (takma adı Wagner) tarafından kurulmuştur. Wagner Grubu’nun faaliyetleri çoğunlukla Rusya’nın dışında gerçekleşmektedir.

WAGNER GRUBU KİMDİR?

Wagner Grubu’nun temel olarak savaş bölgelerinde paralı askerler olarak faaliyet gösterdiği bilinmektedir. Grup, Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa müdahalesinde aktif bir rol oynamıştır. Ayrıca, Ukrayna’daki Donbass bölgesinde de yer almış ve çatışmalarda savaşmıştır.

WAGNER GRUBU RUSYA’YLA BAĞLANTILI MI?

Wagner Grubu’nun tam olarak Rus devletiyle bağlantısı tartışmalıdır. Bazı kaynaklar, grubun Rusya’nın gizli servisleriyle yakın ilişkileri olduğunu ve devlet tarafından desteklendiğini iddia etmektedir. Ancak, Rus yetkililer bu iddiaları reddetmiş ve Wagner Grubu’nun tamamen özel bir şirket olduğunu savunmuşlardır.

WAGNER GRUBU’NUN KAÇ ASKERİ VAR?

Aralık 2022’de Pentagon’dan John Kirby, Wagner grubunun 10.000 müteahhit ve 40.000 hükümlü dahil 50.000 savaşçısı olduğunu iddia etti.

Özellikle Suriye ve Ukrayna’da yürüttükleri faaliyetler nedeniyle Wagner Grubu uluslararası kamuoyunda dikkat çekmiştir. Grup, çatışmalarda insan hakları ihlalleriyle suçlanmış ve savaş suçlarına karıştığı iddiaları ortaya atılmıştır. Ancak, grubun doğası ve faaliyetleri hakkında tam olarak doğrulanmış bilgiler sınırlıdır, çünkü Wagner Grubu gizlilik içinde çalışmaktadır.

Rusya’da darbe girişimi: Wagner Grubu kimdir? Wagner Grubu’nun kaç askeri var?
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!