Sadece kafatası insan boyutunda: Olağanüstü büyük “deniz canavarı” keşfedildi

Paleontologlar yalnızca kafatasının uzunluğu iki metreye ulaşan bir "deniz canavarının" kalıntılarını keşfetti.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaklaşık 246 milyon yıl önce, Triyas döneminde yaşayan dev hayvanın vücudunun toplam büyüklüğü 17 metreyi buluyordu.

Araştırmacılara göre Latince adı Cymbospondylus youngorum olan bu deniz sürüngeni, aslında bir ihtiyozor türüydü.

Görünüşleri itibarıyla köpekbalıklarına veya yunuslara benzetilen ihtiyozorlar, 251 milyon yıl önce başlayıp 66 milyon yıl önce sona eren Mezozoik Dönem’de okyanuslara hükmeden canlılar arasındaydı.

Öte yandan yeni tespit edilen türün devasa boyutları, ihtiyozorların toplam yaşam sürelerinin sadece 2,5 milyon yıllık bir bölümünde hızla irileştiğini ve muazzam boyutlara ulaştığını gösterdi.

Zira daha önce keşfedilen fosiller, yeni türün 2,5 milyon yıl önceki en eski akrabasının boyunun bir metreyi bulmadığını ortaya koymuştu. Bu irileşme, evrimsel açıdan son derece kısa bir süreye işaret ediyor.

Hakemli bilimsel dergi Science’ta yayımlanan araştırmanın yazarları, bu hızlı gelişimi, 251,4 milyon yıl önce meydana gelen Permiyen-Triyas Yok Oluşu’nun tetiklediğine inanıyor.

Bulgulara göre bu dev tür, yaklaşık 248 milyon yıl önce, yani kitlesel yok oluştan hemen sonra ortaya çıkmış ve nesli 90 milyon yıl önce tükenmişti.

Araştırmanın yazarlarından Lars Schmitz, “Dünyanın yıkıcı bir yok oluştan çıkıp toparlandığı dönemde, ihtiyozorların devasa boyutlara balinalardan çok daha hızlı ulaştığını keşfettik” diye konuştu:

“Bu bir umut ışığı ve yaşamın esnekliğinin bir işareti. Eğer çevresel koşullar uygunsa evrim çok hızlı gerçekleşebilir ve yaşam geri gelebilir.”

Hakemli bilimsel dergi Nature Geoscience’ta 2012’de yayımlanan bir araştırma, Dünya’nın bu yok oluştan sonra toparlanmasının yaklaşık 9 milyon yıl sürdüğünü ortaya koymuştu. Tüm deniz türlerinin yüzde 96’sının ve karalardaki omurgalı türlerinin de yüzde 70’inin yok olmasına yol açan olay, “Büyük Ölüm” diye de anılıyor.

Büyük Ölüm’den sadece 5 milyon yıl sonra ortaya çıkan Cymbospondylus youngorum’un devasa boyutları bu nedenle daha da etkileyici bir hale geliyor.

Ağırlığının 45 tonu bulduğu düşünülen hayvan, bugünkü Kuzey Amerika’nın batı kıyısı açıklarında, o dönemde var olan Panthalassic Okyanusu’nda yaşıyordu.

Bu hayvan sulara hükmederken kıtalar henüz ayrılmamıştı ve Panthalassic, birleşik haldeki kara kütlesini çevreleyen bir süper okyanustu.

Yunuslar ve balinalar gibi hava soluyan bu hayvanlar, suda hareket etmelerini sağlayan aerodinamik bir vücuda, derinliklerde daha iyi görüş olanağı sunan büyük gözlere, koni şeklinde dişlerle dolu çenelere ve balık ya da kalamar yakalamak için uygun, uzun bir kafatasına sahipti.

Schmitz, “Deniz ejderhası gibi bir hayvan hayal edin: Aerodinamik vücut, epey uzun, yüzgeçlere dönüşmüş uzuvlar ve uzun bir kuyruk” ifadelerini kullandı:

“Bu yeni fosil, ihtiyozorların dev boyutlarının hızlı evrimini etkileyici bir şekilde belgeliyor.”
 

Independent Türkçe, Science News, Livescience

Sadece kafatası insan boyutunda: Olağanüstü büyük “deniz canavarı” keşfedildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!