SIcaklara telefon da dayanmıyor… İşte yapmanız gerekenler!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Telefonunuz pat diye kapanıyorsa bunları yapın.

 

Havaların ısınmasıyla telefonların ‘sıcak uyarısı’ yüzünden kapandığı vakalar arttı. Özellikle uzun video görüşmeleri sırasında kapanan cihazları buzdolabına atmak bir çözüm fakat önerilmiyor. Peki ısınan telefon sorunu nasıl aşılır? Washington Post gazetesi’nin önerilerini Hürriyet derledi. İşte yapılması ve yapılmaması gerekenler…

BUNLARI YAPIN

  • Video çekmekten kaçının. Telefonu en hızlı ısıtan şeylerin başında bu gelir.
  • Bir başka cihaza internet paylaşımı yapıyorsanız durdurun.
  • Kılıf kullanıyorsanız çıkarın. Çoğu telefon kılıfı ısı çıkışını zorlaştırır.
  • Düşük güç modunu etkinleştirin ya da en iyisi soğuyana kadar tümden kapatın.

BUNLARI YAPMAYIN

  • Aşırı sıcaklık uyarısı çıkan telefonları buzdolabına atmak yaygın. Ancak nemli bir ortamda hızlı soğutma, yoğuşmaya ve cihazın kısa devre yapmasına neden olabilir. Ayrıca çok sıcaktan çok soğuğa kısa sürede geçmek kendi başına riskli.
  • Birçok model su geçirmiyor diye soğuk su altına tutanlar da var. Bu da buzdolabına benzer riskler taşıyor.
  • En güvenlisi kuru bir havluya sardığınız telefonu, bir buz torbasına doğrudan temas ettirmeden yakın tutmak

 

heka reklam heka

TELEFONU EN FAZLA ISITAN ŞEYLER

1. Doğrudan güneş ışığı
Telefonun aşırı ısınmasının yaygın bir nedeni, onu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktır. Telefonunuzu kısa bir süre güneşte bıraksanız bile pilinizi bitirebilir ve diğer performans sorunlarına neden olabilir. Telefonunuzu uzun süre doğrudan güneş ışığı altında bırakırsanız, dahili bileşenler kalıcı olarak hasar görebilir.

2. Aşırı Yüklenmiş İşlemci
Telefonunuzun CPU’su aşırı yüklenirse, telefonunuzu içeriden ısıtır. CPU, esasen telefonunuzun beynidir ve işlemleri ve uygulamaları çalıştırmak için kullanılır. CPU’nuz çok fazla görev gerçekleştirmeye çalışıyorsa (arka planda bile), telefonunuz hızla aşırı ısınabilir.

3. Arızalı pil veya şarj kablosu
Hiç “Telefonum şarj olurken neden ısınıyor?” diye merak ettiniz mi? Bir telefonun şarj olurken biraz ısınması normaldir. Ancak, telefonunuz aşırı ısınırsa, bunun nedeni arızalı bir pil veya şarj kablosu olabilir.

4. İdeal olmayan ayarlar
Ekran parlaklığınızı en üst düzeye çıkarmak ve widget’ları ve 3B duvar kağıtlarını toplamak, telefonun performansını zorlar. Telefonunuz düzenli olarak ısınıyorsa, ekranınızın parlaklığını azaltmayı, yalnızca favori widget’larınızı korumayı ve statik bir duvar kağıdı seçmeyi deneyin.

5. Çok uzun süre oyun oynamak
Bilgisayarlarda olduğu gibi, cep telefonunda oyun oynamak CPU ve GPU’yu sınırlarına kadar zorlayarak telefonunuzun çok fazla ısınmasına neden olur. Arada bir oyun oynamak telefonunuzu mahvetmezken, birkaç saat aralıksız oyun oynamak cihazınızın ısınmasına neden olur. Bu, özellikle daha yeni, grafik olarak zorlu oyunlar oynarken geçerlidir.

6. Akışlı video içeriği
Netflix veya YouTube’da video akışı yapmak veya saatlerce çevrimiçi TV izlemek , cep telefonunuzun sağlığı için bir oyun maraton seansı kadar zararlıdır. Ekranınızı uzun süre açık tutan ve telefonunuzun GPU’sunu aşırı kullanan herhangi bir şey, cihazın ısınmasına neden olur.

 

SIcaklara telefon da dayanmıyor… İşte yapmanız gerekenler!
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!