Sosoyal medyada çok paylaşılıyor ama gerçek Apple Car’a göz atmak ister misiniz?

Apple üzerinde çalıştığı aracın tasarımını bir sır gibi saklarken, Vanarama adlı bir İngiliz araç leasing şirketi Apple patentlerinden yola çıkarak hazırlandığını iddia ettiği bir tasarım yayınladı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’nin bir otomobil üzerinde çalıştığı uzun zamandır biliniyor. Yakın zamanda Tesla’nın otonom sürüşten sorumlu yöneticisini bünyesine dahil eden, daha önce Tesla’dan ve diğer otomotiv şirketlerinden yetkilileri transfer ettiği bilinen Apple, aracın tasarımını bir sır gibi saklıyor. Şirket her ne kadar elektrikli araç piyasasına girmek için hazırlansa da bu adımı ne zaman atacağı bilinmiyor.

Apple araca dair detayları sır gibi saklarken, Vanarama adlı İngiltere merkezli bir araç leasing şirketi Apple’nin bugüne kadar aldığı patentlerden yola çıkarak hazırlandığını iddia ettiği bir Apple Car tasarımı yayınladı.

Bu tasarımı Vanarama’nın kendi reklamını yapmak için hazırladığı ve dolayısıyla ne kadar gerçekçi olduğu tartışılırken, tasarım Apple’nin aracını tanıtmasını ve satışa sunmasını bekleyenlerde bir heyecana yol açtı.

Tasarım, SUV gövdesine ve alçak cam tavana sahip bir elektrikli araca işaret ediyor. Bu tür bir tasarım Ford’un yakın zamanda piyasaya sürdüğü Mustang Mach-E’de de görülmüştü. Bu tür popüler bir gövde şeklinin Apple tarafından tercih edilip edilmeyeceği merak konusu.

Öte yandan, Digital Trends’e göre Vanarama’nın tasarımının bazı noktaları Apple’nin patentleri ile uyuşuyor. Örneğin, Vanarama’nın sunduğu araç “intihar kapı” olarak anılan kapı modeline sahip. Geçmişte lüks araçlarda kullanılan bu tür kapılar, aracın ön kapılarının önden, arka kapılarının arkadan menteşeli olması anlamına geliyor. “İntihar kapı” takma adı ise bu tür kapılara sahip araçların pek çoğunun orta sütuna sahip olmamalarından dolayı aracın yapısal katılığını ve çarpışma korumasını olumsuz yönde etkilemelerinden geliyor. Apple, bu tür kapılar ile ilgili aldığı patentte kapıların içine yerleştirilecek olan verev destekler ile aracın tabanının güçlendirilmesi ile aracın yapısal katılığının sağlanacağını ve aracın daha güvenli olacağını öne sürüyor.

Aracın iç dizaynında bütün göğüs bölgesini kaplayan bir ekran göze çarpıyor. Tasarım, tamamıyla kişiselleştirilebilen ve Siri entegrasyonu bulunan bir ekranın varlığını öne sürüyor.

Apple’nin yaklaşık 10 yıldır otomotiv ile ilgilendiği biliniyor. Project Titan olarak bilinen projeye dair geçmişte yayınlanan raporlar ve haberler Apple’nin otonom sürüş ve araç içi bilgi-eğlence sistemlerine odaklandığını ortaya koyarken, son dönemde çıkan haberler Apple’nin batarya teknolojisine önem verdiğini ve rakiplerinden bu şekilde ayrılacağını gösteriyor.

Apple’nin bu yıl içerisinde Hyundai ve Kia ile aracın üretimi konusunda iletişimde olduğu, hatta aracın Kia’nin Georgia’daki fabrikasında üretileceği söylenmişti. Fakat Hyundai ve Kia, Apple ile görüşmelerin durdurulduğunu açıkladı. Nisan ayında ise Apple’nin LG ve Kanadalı otomobil üreticisi Magna ile birlikte çalışmaya hazırlandığı haberleri yayılmıştı. LG, batarya teknolojilerinde öncü bir şirket olarak bilinirken, Magna’nın Jaguar adına I-Pace üretimi yaptığı, Fisker Ocean’ın da üretimini üstleneceği biliniyor. Öte yandan, Ekim ayında yayınlanan bir raporda Apple’nin Çinli CATL ve BYD adlı şirketler ile bir batarya anlaşmasına gidebileceği de yazılmıştı.

Sosoyal medyada çok paylaşılıyor ama gerçek Apple Car’a göz atmak ister misiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!