Türkiye, Yunanistan’ın geri püskürttüğü 84 düzensiz göçmeni kurtardı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunan deniz kuvvetlerinin geri itmesi sonucu mağdur olan toplam 84 kişi, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.
Türk kuvvetleri Pazar günü Yunan deniz kuvvetleri tarafından Çanakkale ilinin batısında Türk karasularına itilen 84 düzensiz göçmeni kurtardı.

Sahil Güvenlik Kuzey Ege Grup Komutanlığı, Çanakkale’nin Ayvacık açıklarında şişme botlarda düzensiz göçmenler olduğunu öğrenince kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi.

Bölgeye yönlendirilen üç Türk donanma botu, Yunan kuvvetleri tarafından Türk karasularına itilen Afganistan’dan gelen düzensiz göçmenleri kurtardı.

Karaya çıkarılan toplam 84 kişi, işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezine sevk edildi.

heka reklam heka

İnsan hakları grupları ve medya kuruluşları sık sık Yunan yetkililerin yasa dışı geri itmeleri ve diğer insan hakları ihlalleri hakkında haberler yaptılar. Geçen ay 300-600 göçmenin boğulmasından korkulan bir göçmen teknesinden sağ kurtulanlar, ölümcül olayın göçmen teknesini İtalyan karasularına çekmeye çalışan bir Yunan Sahil Güvenlik teknesini sorumlu tuttu.

Türkiye ve küresel insan hakları grupları, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere savunmasız göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atarak insani değerleri ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini söyleyerek Yunanistan’ın sığınmacıları geri gönderme şeklindeki yasadışı uygulamasını defalarca kınadı.

Türkiye, Yunanistan’ın geri püskürttüğü 84 düzensiz göçmeni kurtardı
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!