Türkiye’nin yeni Londra Büyükelçisi Ertaş: Ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz

Türkiye'nin yeni Londra Büyükelçisi Ertaş, "Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması'nın genişletilmesi yoluyla ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz." ifadesini kullandı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin yeni Londra Büyükelçisi Ertaş, “Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi yoluyla ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin yeni Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, geçen yıl ülkesi ve İngiltere arasındaki ticaret hacminin 18,9 milyar dolara ulaştığını ve İngiltere’nin Türkiye’nin 4. büyük ihracat pazarı olduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi yoluyla ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığına dün güven mektubunun bir örneğini sunarak görevine başlayan Ertaş’ın, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliğinin internet sitesinde göreve başlama mesajı yayımlandı.

Ertaş, mesajında, Türkiye’nin İngiltere nezdindeki Büyükelçisi olarak, dün itibarıyla, görevine başladığını duyurdu.

heka reklam heka

Mesajında, Türkiye ile İngiltere arasındaki diplomatik ilişkilerin 440 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Ertaş, ikili ilişkilerin ekonomi, ticaret, turizm, eğitim ve savunma sanayi gibi birçok alanda gelişip ilerlediğini belirtti.

Ertaş, “2022’de ikili ticaret hacmimiz 18,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Birleşik Krallık, ülkemizin 4. büyük ihracat pazarı oldu. Önümüzdeki dönemde Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi yoluyla ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bir başka rekorun da Türkiye’yi ziyaret eden İngiliz turist sayısında görüldüğüne değinen Ertaş, “2022’de 3,4 milyon kişiyle ülkemizi ziyaret eden 3. en büyük grup, Britanyalı dostlarımız oldu. Dünyanın en güzel kıyılarına, tarihi derinliğe ve coğrafi güzelliğe sahip olan Türkiye’de ağırladığımız Britanyalı turistlerin sayısını artırmak için çalışmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ertaş, İngiltere’nin farklı yerlerinde eğitim gören binlerce Türk öğrencinin bulunduğunu, tamamının aynı zamanda Türkiye’nin buradaki fahri temsilcileri olduğunu vurgulayarak, “Yaklaşık 30 yıl önce bu ülkede yüksek lisans yapan bir kardeşiniz olarak öğrencilerimizin sorunlarına ve akademiyle ilişkilere özel önem vereceğim.” ifadesini kullandı.

“Güvenlik ve refahımıza katkı sağlayacak somut projelere odaklanacağız”
Ertaş, Türkiye ile İngiltere’nin küresel ve bölgesel meselelerde yakın temas halinde olduğunun altını çizerek mesajına şöyle devam etti:

“NATO ve G20 başta olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş ve platformda birlikte çalışıyoruz. Askeri, güvenlik ve savunma sanayi alanındaki yakın ilişkiler, karşılıklı güvene dayalı münasebetlerin somut yansımaları. Görev sürem boyunca bu alanlarda iki ülke yararına olacak şekilde müşterek güvenlik ve refahımıza katkı sağlayacak somut projelere odaklanacağız.

Çok boyutlu ilişkilerimiz, çağın gereklerine uygun olarak yeni kulvarlara da genişliyor. İklim değişikliğiyle mücadele, yeşil ekonomik dönüşüm, inovasyon ve teknoloji gibi alanlarda da iş birliğimiz güçleniyor.”

“İkili ilişkileri her alanda ilerletmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Ertaş, diplomasinin iki önemli ekolü olan Türk ve İngiliz hariciyelerinin derinliğinden de istifadeyle iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda ilerletmek için mesai arkadaşlarıyla çalışmalarını sürdüreceğini belirten Ertaş, şunları kaydetti:

“Bu şerefli görevi layıkıyla yerine getirmek için sizlerden gerekli desteği göreceğime eminim. Biz de her zaman çocuklarımızın eğitiminden konsolosluk hizmetlerine, kültürel faaliyetlerden ticari çalışmalarınıza kadar her alanda sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz. Büyükelçiliğimiz ile Londra, Manchester ve Edinburgh başkonsolosluklarımızın kapıları vatandaşlarımıza, KKTC’li kardeşlerimize, soydaşlarımıza ve Britanyalı dostlarımıza her zaman açık olmaya devam edecek.”

AA

Türkiye’nin yeni Londra Büyükelçisi Ertaş: Ticari ilişkilerimizde yeni rekorları hedefleyeceğiz
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!