72 yaşında tarih bölümünü kazandı, üç yılda bitirdi: Yeni hedefi arkeolog olmak

Edirne'de 72 yaşında kazandığı Trakya Üniversitesi (TÜ) Tarih Bölümü'nden üç yılda mezun olan hurdacı Şevki Kılıç, aynı üniversitenin arkeoloji bölümünü kazanmak için üniversite sınavına hazırlanıyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şevki Kılıç Trakya Üniversitesi (TÜ) Tarih Bölümü’nden 2019’da mezun olduktan sonra hurdacılıktan arta kalan zamanlarda ilgi duyduğu alanlarda kitap okumaya devam ediyor. Bir yandan da üniversite sınavına hazırlanan 79 yaşındaki Kılıç, tarih bölümünün ardından arkeoloji bölümünü de kazanmak için kolları sıvadı.

Şehirde “bilge amca” ve “ihtiyar delikanlı” lakaplarıyla bilinen Şevki Kılıç, tarih bölümüne başladığında sınıf arkadaşlarının kendisini ilk başta öğretim görevlisi sandığını anlattı.

Kılıç, “Daha önce Edirne Lisesi’nde Osmanlıca dersleri almıştım. Bitirme tezi olarak dekanımız Prof. Dr. İlker Alp Bey bana Şükrü Paşa’nın Edirne ve Balkan Harbi Müdafaası’nı verdi. Onu da başarıyla bugünkü harflere çevirerek mezun oldum. Dört yıllık tarih bölümünü üç yılda, üç gün devamsızlıkla 2019’da tamamladım” dedi.

heka reklam heka

“ŞİMDİ SIRA ARKEOLOJİ BÖLÜMÜNDE”

Arkeoloji merakının çocukluğundan bu yana devam ettiğini dile getiren Kılıç, “Ailemle yaşadığım Değirmenyeni köyünde 10 yaşlarındayken eski savaş yerlerinde arkadaşlarımla dolaşır şarapnel parçalarını toplardık. O gün bugündür merakım devam ediyor. Tarihe olan ilgimden dolayı tarih bölümünü bitirdim ancak ilk hedefim arkeoloji bölümüydü, şimdi sıra o bölümde” diye konuştu.

“HER GECE KİTAP OKUMADAN UYUYAMIYORUM”

Kitap okumayı çok sevdiğini vurgulayan Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öğrenmenin yaşı yoktur. Her gece 50 sayfa kitap okumadan uyuyamıyorum. Beynin devamlı faaliyet halinde bulunması çok güzel bir şey, bilgileri unutmuyorsun. Üniversiteyi bitireli 4 yıl geçti, bakalım üniversitedeki bilgilerimle sınavdan nasıl bir sonuç çıkacak merak ediyorum. Torunumla da seneye üniversite sınavına gireceğim. İddiaya girdik, eğer benden yüksek puan alırsa bir cumhuriyet altını alacağıma söz verdim. Eğer beni geçemezse yine bir cumhuriyet altını alacağımı söyledim. ‘Dede yaşadık’ diye sevindi. Bu da benim için güzel bir anı olacak” (AA)

72 yaşında tarih bölümünü kazandı, üç yılda bitirdi: Yeni hedefi arkeolog olmak
heka reklam heka

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Londra Gündem ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!